Využití kompostu na jaře

Kompost v trávě

Máte na zahradě kompost, případě kompostér? Pak zcela jistě využíváte zetleného materiálu k tomu, abyste dodali rostlinám živin a dopřáli jim mnohem lepší růst. Kompost je ryze organickým hnojivem obsahujícím zbytky rostlin a spousty rostlinných živin. Vzniká postupným biologickým rozkladem rostlin. My se pravidlům kompostování aktuálně věnovat nebudeme. Zaměříme se na použití kompostu na jaře. Podíváme se na to, kde si najde kompost své uplatnění.

Použít kompost na jaře, nebo ne?

Otázka, na kterou odpoví zřejmě někdo kladně a jiný záporně. Zkušení zahrádkáři hovoří o tom, že kompost se má používat na podzim. Skutečnost je ale taková, že obsahuje dusík, který je v průběhu zimy v důsledku většího množství vody odplavován směrem do podzemních vod. Pokud dáte kompost k dřevinám, keřům, do trávy či na záhon na jaře, dusík si odebírají přímo rostliny. Otázkou zůstává, zdali je to dobře či špatně. Třeba brukvovité rostliny příliš netvoří bulvy, protože mají nadbytek dusíku. Takovým jahodám či bylinkám a jiným rostlinám se bude dařit nadmíru skvěle. Třeba takové dýně rostou mnohdy přímo na kompostu.

Kompost v záhonu

Zapravení kompostu: Foto Radek Štěpán

Kompost v trávníku

Proč ne? Spousta trávníků hlavně u bytovek či panelových domů a mnohdy i u rodinných se zakládá přímo na stavební suti. Ta bývá i okolo objektů, a tak není od věci půdu oživit. Trávník většinou roste pouze z tenké vrstvy zeminy, a tak je zapotřebí do něj vpravit kompost. Jednou za rok si zaslouží vrstvu i 1 až 2 cm kompostu. Ten se jednoduše pouze rozhrabe hráběmi do travnaté plochy.

Kompost v trávníku

Zapravení kompostu: Foto Radek Štěpán

Na užitkové i okrasné zahradě

Mnohdy se ne úplně zralého kompostu používá na podzim jako nezapravené vrstvy ke keřům či do parků nebo na zahrady. Trochu se potlačí další růst plevele. Na jaře není od věci dát kompost v jemné vrstvě přímo na záhonek. Většina rostlin si doslova pochutná a vy touto jarní aktivitou uděláte něco pro sebe.

Zapravení kompostu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.