S péčí o zazimované muškáty začněte už teď. Pokud propásnete správný termín, vykvetou vám na jaře mnohem později nebo vůbec ne

Řízkování muškátů

Hned na úvod je třeba říci, že už při jejich zazimování rozhodujete o tom, zda vás budou svými květy těšit i v další sezóně, neboť základní podmínka úspěšného přezimování muškátů, je zachovat jen zdravé silné rostliny bez škůdců a chorob.

Ovšem nesmíte ani propásnout ten správný termín pro následnou péči. To by se vám totiž nemuselo vůbec vyplatit. Nespoléhejte na to, že většinu zahradních prací lze „odložit na potom.“ při péči o muškáty to totiž rozhodně neplatí.

Muškáty během zimy

Muškáty, které v zimě po sezóně vystavíte nižším teplotám a omezenému světlu, přejdou do určité formy zimního spánku. Zůstávají tak až do konce ledna, kdy se dny začínají přirozeně prodlužovat. Tehdy muškáty vstupují do nového růstového období. A právě to nesmíte propásnout.

Začněte správným řezem

Na přelomu ledna a února, nejpozději však do konce února, byste měli udělat zpětný řez. Správné místo je vždy v zelené části stonků. Seřízněte je tak, aby na nich zůstaly tři až čtyři pupeny, ze kterých se začnou vyvíjet nové výhonky. Stejně odstraňte suché listy a stonky. Dejte si však pozor na jednu maličkost.

Foto: Pixabay

Staré stonky muškátů vybízí k opatrnosti

Do zdřevnatělých částí stonků raději nezasahujte. Pokud z nich však vyrůstají zdravé silné nové výhonky, můžete také nevzhledné zdřevnatělé stonky seříznout těsně nad novými. Díky tomu nejenom odstraníte nevzhledné části, ale dojde také k tomu, že velmi výrazným způsobem podpoříte samotný růst. Což je něco, co u probouzejících se muškátů rozhodně chceme.

Nový substrát pro muškáty

Po seříznutí muškáty přesaďte, aby nabraly dostatek síly na další růst. Rostliny opatrně vyjměte ze staré nádoby, kořenový bal trochu narušte a vysaďte je do nového, mírně většího květináče. Použijte kvalitní substrát určený na balkónové rostliny.

S vodou zacházejte opravdu opatrně

Po přesazení, dokud rostlina dobře nezakoření, zalévejte muškáty velice opatrně. Pokud použijete kvalitní substrát, hnojivo není několik týdnů třeba. Pokud nemrzne, můžete začít rostliny opatrně otužovat větráním místnosti. Ven je vyneste až po posledních květnových mrazech.

Více výhonků

Na podporu bohatého větvení můžete muškáty zaštipovat. Vrchol měkkého nového výhonku uchopte palcem a ukazováčkem a nehtem ho odštípněte. Podpoříte tak pučení níže postaveného poupěte, z něhož vyrostou nové výhonky. Díky tomuto postupu budou vaše muškáty tak bohaté, jako ještě nikdy.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/aby-krasne-kvetly-i-v-dalsi-sezone-aneb-zimni-a-predjarni-pece-o-muskaty/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)