Jak správně krájet uzený bok: Kůže v hlavní roli

Vepřový bok

Udírna praská ve švech a vy si kontrolujete teplotu a vzhled samotného masa v ní. Doslova idylka, která chytí za srdce nejednoho muže či ženu. Velmi oblíbeným kouskem masa je pochopitelně vepřový bok. Vyznačuje se totiž nejen vynikající chutí, ale také maximální šťavnatostí. Ta je dána přítomností většího množství tuku. Vybírat si lze z mnoha variací bůčku. Velmi oblíbené jsou především ty hodně prorostlé masem.

Uzení bůčku je jednoduché

Naložit si maso lze třemi způsoby. Klasiku představuje především nakládání na sucho. Bok se jenom potře česnekem a solí. Poté se nechá dva dny stát a může jít do udírny. Nakládání do láku je dlouhodobější. Bývá v něm klidně i dva až tři týdny. Vynikající je naložení do soli a česneku s tím, že se maso na nějaké 3 týdny zavakuuje. Pak je bok po vyuzení dokonale šťavnatý. Tradičně se bok udí při teplotě od 65 do 75 °C nějakých 6 až 7 hodin.

Vepřový bokFoto: Radek Štěpán 

Počkejte, až vychladne

Jasně, krájet uzený bůček ještě horky není optimální. Pokud vám nevadí poměrně velké kusy masa a sulcovitá konzistence, není problém. Rozhodně se ale vyplatí počkat, až se bok uleží a vy budete moci zakrát do pevného masa. Tak jako tak není od věci vzít si hodně ostrý nůž, řez bude mnohem přesnější a kousky na pohled hezčí.

Specifické krájení uzeného bůčku

Jak nakrájet uzený bůček? Nic složitého. Počítat byste měli hlavně s kůží, která se na mase nachází. Jsou dvě možnosti. Buď kůži hned odkrájíte z masa, což je poměrně složité, nebo naopak budete krájet příčně a kůže na masu zůstane. Jestliže kůži konzumujete, vyplatí se prvně jmenovaná metoda. Tak jako tak bychom měli mít tenoučké plátky bůčku, kdy se bude krásně střídat svalovina s tukem. Více samotné svaloviny bude vždy v předních partiích bůčku. Tam ale bývají i části žeber a chrupavky. 

Zdroje info: udirny.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.