Když orchidejím gumovatí listy

Orchidej

Orchideje jsou obvykle velmi nenáročné květiny, které se vám odmění nádhernými květy různých barev. V závislosti na tom, jakou odrůdu pěstujete, mohou vznikat ale různé problémy a onemocnění. Za nejméně náročné se považují Phalaenopsis, které vám odpustí nedostatky v péči. Jsou dostupné v celé řadě barevných provedení, takže můžete pěstovat hned několik různě zbarvených květin.

Pozor na projevy chorob

Jakmile zjistíte, že vaše rostliny začínají chřadnout, je zapotřebí co nejdříve zakročit. Je to podobné, jako v případě onemocnění člověka – čím dříve zakročíme, tím léčitelnější je problém. Jedním z problémů, které se u orchidejí vyskytují, jsou gumovité listy. Tento problém se objevuje nejčastěji v průběhu horkých letních dnů: listy povadnou, jsou vrásčité a už vůbec nemají svou dřívější pevnost. Pokud se s problémem nic nedělá, může to mít za následek uhynutí celé rostliny.

OrchidejFoto: Pixabay

Problém nebo přirozený proces?

Pokud gumovatí a uvadají jen spodní listy, nejedná se o žádný projev onemocnění, ale o přirozený proces. V něm se rostlina zbavuje starých listů, aby mohla nasadit nové. Pokud se ale tento jev týká všech listů, zakročte co nejdříve. Pokud rostlina nebude mít listy, nemůže správně růst. Příčinou gumovitých listů je nedostatečná zálivka nebo tepelný stres rostlin. Někdy ale může jít i o problémy s kořeny nebo nadměrné hnojení.

Vzhled kořenů napoví

Orchideje mají tu výhodu, že některé z jejích kořenů jsou mimo substrát. Díky tomu se dá kontrolovat jejich stav. Jsou-li nadzemní kořeny scvrklé a suché, znamená to, že orchidej nemá dostatek zálivky. Jsou-li na pohled příliš lesklé a jakoby slizké, znamená to hnilobu kořenů. Takové kořeny nedokážou vést vodu do listů, a ty v důsledku jejího nedostatku gumovatí. Bude zapotřebí přesadit rostlinu: vyjměte ji ze substrátu a všechny nahnilé kořeny odstraňte. Řezné rány i zbylé kořeny poprašte skořicí a přesaďte do nového substrátu (a čisté nádoby).

Záchrana orchideje: příliš suché kořeny

Pokud orchidej vykazuje známky nedostatečné zálivky, můžete ji podpořit tak, že ji namočíte do cukerného roztoku. Smíchejte 1 litr vody a 1 lžičku cukru a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Do této směsi namočte orchidej na 9 hodin. Poté přemístěte ještě na hodinu do odstáté vody pokojové teploty.

Tepelný stres

Pokud jsou gumovité listy na dotek teplé, vaše orchidej se přehřála. Můžete jí pomoci přemístěním do chladnější místnosti (s teplotami pod 30 °C). Taktéž můžete vlhčit její listy pomocí vody v rozprašovači.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/gumovateni-listu-orchideje-30000806.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!