Prosincové rychlení zeleniny: Dopřejte si čerstvé vitamíny na okenním parapetu

pěstování

Dopřát si vitamíny můžeme i v prosinci. Vlastními silami si lze vypěstovat čerstvou zeleninu i v zimě. A k tomu není ani potřeba mít zahradu, skleník, pařeniště. Postačí jen vnitřní parapet. Které druhy se hodí pro tento způsob pěstování?

Není nic lepšího než vlastní úroda. A tu si lze dopřát i nyní zimě. Díky tomu je možné mít k dispozici stále čerstvé vitamíny. Pěstování je možné v truhlíku i květináči. Rychlit za oknem lze nejen pažitku, petrželku, ale i tymián, mátu, roketu, majoránku, kopr, koriandr apod.

Bylinky ze semínek

Pokud si vypěstujete byliny ze semínek, budou odolnější, trvanlivější, jakožto se lépe aklimatizují než kupované v supermarketech. Při rychlení bylinek v domácích podmínkách je třeba zajistit rostlinám dostatek světla. Ideální je kvalitní propustný substrát. Optimální teplota je okolo 18 °C. Takto si můžete vypěstovat třeba bazalku, libeček. Chladnější klima nevadí mátě, oreganu, tymiánu či rozmarýnu.

klíčky

Foto: Pixabay

Chutné a zdravé klíčky i výhonky

Není potřeba kupovat nic speciálního. Vystačíte si s obyčejným truhlíkem. Takto si můžete vypěstovat klíčky čočky, hrachu, pohanky, vojtěšky či cizrny. Můžete však své pěstitelské dovednosti rozšířit a zkusit i lněná nebo chia semínka. Rozhodně nepoužívejte však semena lilkovitých rostlin, tj. paprika, rajče, lilek, protože jejich klíčky jsou jedovaté. Rovněž nezkoušejte fazole, které v syrovém stavu nejsou jedlé, dokonce jsou až jedovaté. Jedinou výjimkou jsou fazole mungo.

Rychlení zeleniny pro čerstvé vitamíny

V případě dostatku světla můžete pěstovat i salát. Mezi nejvhodnější odrůdy patří Roden, Salanova či Dubared. Stačí semena vysít do truhlíku, zajistit zálivku a do 2 měsíců máte vlastní úrodu. Stejně tak je možné pěstovat pažitku, řeřichu, kopr, rukolu, natě celeru nebo petržele. Čerstvé zelené natě dodají pokrmům zdraví prospěšné látky a skvělou chuť.

Natě je možné vypěstovat dokonce i ze zbytků zeleniny. Stačí jen nechat odkrojené vršky celeru nebo petržele v misce s vlhkou vatou. Takto rychle obrazí čerstvou zelenou natí. Nelze čekat hojné množství, ale na posypání brambor, těstovin, do pomazánky či polévky to bohatě bude stačit.

Zdroj: ireceptar.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay