Pepino: Vypěstujte si toto skvělé ovoce doma v květináči

Pepino

Pepino (latinsky Solanum muricatum) je rostlina z čeledi lilkovitých. Původ má z Jižní Ameriky, což samo o sobě už nám napovídá to, že nevydrží naše zimy. Pěstování se ale vzdávat nemusíme: toto ovoce poroste v květináči doma, nebo ve skleníku či fóliovníku. V létě jej doporučujeme umístit na sluníčko na balkoně, terase nebo alespoň na okenní parapet. Ovoce, kterým se vám rostlina odvděčí, připomíná malé melounky, je šťavnaté a chutné.

Pěstování v nádobách

Pro tuto rostlinu vyberte slunné stanoviště, nicméně je dobré zastínění před silným poledním sluncem. Pepino nepřežije mrazíky, což by znamenalo, že ven ho můžeme dát, až pomine nebezpečí mrazu. V září pak už teploty klesají, takže je potřeba rostlinu přenést zase dovnitř a chránit ji znovu před mrazem. To znamená, že od druhé poloviny května až do září můžete rostlinu letnit venku.

Pepino se odvděčí za velkou nádobu

Nádoba, ve které budete pepino pěstovat, musí být dostatečně velké. To znamená minimálně 30 cm v průměru. Drenáží, kterou vyložíme dno nádoby, si usnadníme zalévání rostliny. Tato drenážní vrstva by měla být vysoká asi 3 až 4 cm a může ji tvořit keramzit nebo jemnější štěrk. Důležité jsou samozřejmě drenážní otvory na dně nádoby, aby přebytečná voda mohla volně odtékat ven. Pepino totiž nesnáší, když musí stát ve vodě.

Pepino

Pepino: Foto Pixabay

Výsadba

Pepino je rostlina, kterou bychom měli vysadit do kvalitní zeminy (preferuje neutrální pH). Vhodné je přidat kompost. Za tři týdny po výsadbě je možné přidat hnojivo (například Superfosfát nebo hnojivo pro plodovou zeleninu). Toto hnojivo opakuje každých sedm dní. Ještě před vyklíčením zalévejte rosením půdy, po vyklíčení již můžete zalévat mírným pramínkem. Nepřelévejte!

Množení řízkováním

Pokud máte to štěstí, a znáte někoho, kdo již pepino pěstuje, můžete jej požádat o řízek. Provádí se to tak, aby byl řízek dlouhý asi 10 cm – na jeho konci ponechejte malé množství listů a vložte ho do výživné půdy, která je dobře propustná. Až zakoření, přeneste rostlinu do dostatečně velké nádoby a pěstujte dále obdobným způsobem, jako sazenice, které by vám vyrostly ze semínka.

Pepino

Květ pepina: Foto Pixabay

Plody

Plody rostou na převislých výhonech: pokud je nechcete sbírat ze země, je velice vhodné je vyvazovat. Plody jsou žíhané, obvykle mají žlutou barvu. Jsou velké 15 až 20 cm. Jíme je nejčastěji čerstvé. To jestli je sníte s kůží nebo bez ní je na vás – možné jsou obě varianty. Plody lze přidávat do ovocných salátů, snídaňových smoothie či kaší. Určitě vás napadne spoustu vlastních způsobů, jak toto ovoce upotřebit.

Kdy sklízet pepino?

V okamžiku, kdy se plody zbarví do žluté barvy a vytvoří fialové pruhy (žíhání), jsou plody připraveny ke sklizni. Nedoporučuje se sklízet je předem, protože nebudou tak sladké. Pokud se vám ale podaří při sklizni shodit i nezralé plody, dejte je na slunce, kde za několik dní dozrají. I když nejsou tak skvělé, jako plně dozrálé plody, stále jsou lahodné.

Pepino: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!