Ovocné stromy: přinášíme několik tipů, které povedou k větší úrodě

Broskev

Ovocné stromy vyžadují určitou péči, aby vás mohly odměnit sladkými plody. Někdy plodí i zanedbaný strom, jindy strom vypadá rozložitě, ale plody na něm nenajdete. Co je důvodem toho, že tomu tak je? Jak ovlivnit plodnost svých stromů? To se pokusíme shrnout v tomto článku. Některé faktory příliš ovlivnit neumíme. Existují ale i takové, které se vyplatí znát a používat.

Střídavá plodnost ovocných stromů

Jeden rok je úroda obrovská, druhý rok téměř bez plodů. Tomu se říká střídavá plodnost. Je to v podstatě začarovaný kruh. Pokud strom vyprodukuje mnoho květů, ze kterých se vytvoří plody, vydá hodně energie na to, aby je uživil. V následujícím roce pak nemá dost síly na tvorbu plodů. Problém lze zmírnit správným hnojením, správným řezem a správnou péčí, která může zahrnovat také zmenšení množství ovocných pupenů.

Jabloň

Foto: Pexels

Nevhodné počasí pro stromy

Pokud není vhodné počasí, pak s tím jen těžko něco uděláme. Chlad nebo střídající se teploty mohou poškodit především vyvíjející se květy. Obvykle se to týká těch stromů, které kvetou brzy, jako je například meruňka.

Nedostatek opylovačů

Může jít jednat o nedostatek opylujícího hmyzu, ale také o nedostatek pylu z jiné odrůdy ovocných stromů. Chladné a deštivé nebo horké podmínky mohou přílet včel zkomplikovat. Pokud chcete co největší úrodu, snažte se opylovače do své zahrady přilákat vhodnými rostlinami. Zaměřte se na to, jestli kupujete rostlinu, která je samosprašná, částečně samosprašná nebo cizosprašná. Cizosprašné odrůdy potřebují pyl z jiného stromu. Pyl je přenášen větrem nebo hmyzem. Samosprašné rostliny plodí po opylení vlastním pylem.

Nesprávný řez

Některé stromy vyžadují pravidelný řez, u jiných jde tvarování koruny a odstraňování nemocných větví. Každý strom může mít jiné požadavky na opylení. Jeden je dobré prořezávat ihned po sběru ovoce, jiný strom preferuje zimu či brzké jaro. Ujistěte se, jaký řez váš strom preferuje. Čím více strom prořezáváte, tím později vstoupí do období tvorby plodů.

Choroby a škůdci

Je samozřejmé, že jak choroby, tak také škůdci mohou strom oslabovat. A ten pak méně plodí.

Hnojení pro stromy

Hnojit bychom měli tak akorát a ve správný čas. Pokud stromu neposkytneme správné živiny, nemůže vytvořit pupeny.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jak-zwiekszyc-owocowanie-w-twoim-sadzie/

https://hobby.instory.cz/5479-pokud-chcete-zvysit-plodnost-ovocnych-stromu-nebojte-se-do-stromu-riznout-podivejte-na-typy-rezu.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!