Zvadlé bylinky nevyhazujte. Vdechněte jim život aneb osvědčené triky

byliny

Používáte bylinky při vaření? Nestihli jste spotřebovat všechny, které jste si natrhali na zahrádce nebo koupili v obchodě či na trhu? Bylinky vám zvadly a je vám líto je vyhodit? Rozhodně to nedělejte. Poradíme vám osvědčené triky. Díky tomu budou vaše bylinky opět jako čerstvě utržené.

Jsou bylinky, které vadnou rychleji než ostatní. Mezi takové patří například petrželka, bazalka, máta, kopr apod. Pokud vám rychle zvadnou, nevyhazujte je. Prozradíme triky na vzkříšení uvadlých bylin.

Oživení aneb léčba teplotním šokem

Výše uvedené, ale i jiné bylinky můžete v případě, že vám uvadly, vzkřísit snadným trikem. Potřebujete jen nádobu s ledem a studenou vodou. Do té bylinky na několik vteřin položte. Díky teplotnímu šoku se velmi rychle vzpamatují. Vyndejte je a opatrně utěrkou osušte. Pak už se můžete těšit opět z čerstvých a voňavých bylin, které jsou vhodné k dalšímu zpracování.

Vzkříšení pomocí cukrové vody

Bylinky jako kopr či petrželka, které už svěsily hlavy, budou za hodinu opět fit. Stačí svazek postavit do cukrové vody. Další možností je dát na cca 10 minut do vlažné vody s citronovou šťávou. Ta je vhodná i na vzkříšení zvadlého salátu.

Správné uskladnění bylin

Koriandr a petržel uchováte co nejdéle v čerstvém stavu, když je necháte ve sklenici s vodou. Tu uzavřete nebo překryjte potravinovou fólií a uložte do lednice. Je třeba pravidelně měnit vodu. Takto vydrží svěží týden i déle.

Tymián, rozmarýn a pažitku stačí volně srolovat do papírové utěrky, kterou jste předem navlhčili, a to tak, jako když se kropí prádlo. Ruličky pak vložte do sáčku uzavíratelného na zip nebo plastové krabičky s víkem a dejte do lednice.

bazalka

Foto: Pixabay

Snadný a rychlý způsob uskladnění na horší časy

Pokud se vám sešlo větší množství bylinek nebo je chcete uskladnit, abyste je měli i na vaření v zimě, pak je nejlepší volbou zamrazení. Bylinky můžete nasekat, rozprostřít na plech či tác a dát do mrazáku. Nebudete z nich mít jednu hroudu. Pak je rychle rozdělte do potravinových sáčků s uzavíráním na zip nebo je v mrazáku skladujte ve vhodných krabičkách.

Zdroje: ireceptar.cz, fresh.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay