Okurky nakládačky: co je třeba dělat pro bohatou sklizeň

Okurky

Okurky nakládačky patří mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu vůbec. Chutnají nám stejně dobře čerstvé, jako zavařené. Používají se také do kosmetických produktů a vhodné jsou i na citlivou pokožku. Jejich pěstování není vůbec náročné, potřebujete jen slunné místo a dostatek prostoru na záhonu. Půda by měla být propustná a teplá. Okurky patří mezi teplomilné rostliny, proto je obvykle vysazujeme od května.

Okurky pěstování

Okurky je možné zasít rovnou na konečné stanoviště. Stejně tak si je ale můžete předpěstovat doma. Odolné druhy okurek je možné pěstovat venku od začátku května do začátku července. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny milují teplo a nesnáší mráz, pěstujeme je obvykle od druhé poloviny května. Teplota půdy pro vysetí by měla být minimálně 15 °C. Připravte si jamky ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Do každé jamky dejte hned tři semena okurek. Klíčení je rychlejší, pokud teploty dosahují minimálně 20 °C, proto se okurky často pěstují ve skleníku. Po vyklíčení už může být teplota mírně nižší.

Okurky

Foto: Pixabay

Vhodné plodiny pro pěstování okurek

Mezi řádky okurky je dobré vysadit kopr, který je velmi aromatický. A díky tomu dokáže odradit celou řadu škůdců a ochránit tak vaše okurky. Kromě škůdců se kopr dokáže vypořádat také s některými chorobami. Vhodným sousedem je také cibule, hrášek a fazole. Naopak rajčata, brambory, ředkvičky a rozmarýn se hodí už méně. Na jednom místě pěstujeme okurky s odstupem čtyř let.

Správná zálivka okurek

Základem péče je správná zálivka. Pokud je období sucha nebo se tvoří plody, je zapotřebí dbát na to, aby půda nevyschla. Tomu může napomoci pravidelná zálivka a mulč ze slámy. Ten pokládáme v asi pěticentimetrové vrstvě, přičemž stonku okurky by se neměl přímo dotýkat. Mulč udrží vlhkost v půdě (voda se tolik neodpařuje), kontroluje růst plevele a udržuje plody čisté. Okurky je nejlepší zalévat ráno přímo ke kořenům, a to vlažnou vodou.

Hnojení okurek

Internet je plný rad domácích způsobů hnojení okurek. Když vybíráte hnojivo na okurky, pamatujte, že by mělo obsahovat dusík, draslík a fosfor. To jsou důležité látky podporující jejich růst.

Sběr okurek

Okurky je možné začít sbírat asi osm až devět týdnů po výsevu. Je dobré sbírat je obden. Čím častěji se sbírají, tím více plodů jsou okurky schopny vytvořit. Čerstvé okurky skladujeme v lednici po dobu jednoho týdne nebo pravidelně zavařujeme.

Zdroje info:

https://twojogrodek.pl/Kiedy-sadzic-ogorki-Jak-uprawiac

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-nakladacky-abychom-dosahli-bohate-sklizne-25533.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!