Nektarinky z vlastní zahrady? Vhodný čas na výsadbu a podmínky pro zdárné pěstování

nektarinky

Nektarinky patří mezi oblíbené ovoce. Chcete si však vypěstovat vlastní? Nyní je vhodná doba na výsadbu. Který druh vybrat a jaké podmínky rostlině zajistit?

Nektarinka má na rozdíl od broskve hladkou slupku. Pro mnohé je tak oblíbenější. Jedná se o ovoce, které je variantou broskve a jeho historie je sice trochu skoupá, neboť první zmínka v anglickém jazyce je z roku 1616. Nicméně si můžete vypěstovat vlastní nektarinky.

Vhodná doba pro výsadbu

Nejlepší doba na výsadbu stromku je na jaře. Důvod je zcela logický. Jde o to, aby rostlina zvládla vytvořit přijatelný kořenový systém do zimy. Bez něho by totiž stromek nepřežil. Nektarinka rovněž potřebuje pro ujmutí teplo, proto se sází na jaře. Zatímco starší stromky se řežou v době květu, případně i před sklizní, tak mladé stromky se stříhají, když začnou rašit.

Jak na výsadbu nektarinky

Jakmile koupíte stromek, tak mu doma odstraňte odumřelé kořeny, naložte ho do nádoby s vodou, a to klidně na 3 hodiny. Mezitím si vykopejte dostatečně velkou jámu, neboť do ní je třeba dát i zeminu smíchanou s kompostem. Pokud není půda dostatečně zásaditá, což je pro nektarinky zásadní, nasypte do kompostu trochu vápna. Následně zatlučte kůl, o který se stromek bude opírat. Do jámy stromek vložte, zasypte substrátem, upěchujte a zalijte. Doházejte ještě trochu hlíny. A samozřejmě nezapomeňte nektarinku přivázat k zakopanému kůlu.

Péče pro zdárný růst a úrodu

Na počátku výsadby je třeba dostatečná zálivka. Nektarince dejte více vody v prvním roce, poté ji vždy přilepšete především v květnu a červnu, ale všeho s mírou. Hnojení provádějte po odkvětu. Můžete koupit hnojivo, jakožto použít vyzrálý hnůj. Stromek je třeba prořezávat, prosvětlovat korunu a rovněž redukovat násadu. Na zimu je vhodné mladší stromky ochránit, například obalit jutovinou.

ovoce

Foto: Pixabay

Pěstování v kontejneru

Na trhu existují i speciální trpasličí odrůdy, které jsou vyšlechtěny přímo k pěstování ve vhodném kontejneru. Není to nikterak složité. Stačí dodržet následující pravidla. V nižších polohách je možné nechat stromek i přes zimu venku, ale nádoba však nesmí promrznout. Kolem února by se měl stromek zasadit do většího květináče, pokud však nebudete měnit nádobu, vyměňte alespoň část substrátu. V době tvorby pupenů je dobré použít přípravek proti kadeřavosti.

S pravidelným přihnojováním na květ a plod je vhodné začít cca od dubna. Před zimou rostlinu pečlivě zalijte.

Zdroj: ireceptar.cz, hobbyrecepty.cz

Náhledové foto: Pixabay