Vyklíčil vám předčasně česnek? Můžete jej zachránit před úhynem

Česnek

Jsou zahradníci, kteří nedají dopustit na zimní česnek, současně ale existují i ti, kteří upřednostňují ten jarní. U zimního česneku je problém v tom, že trvá poměrně dlouho, než by měl začít klíčit. Jeho růst tak bývá často ovlivněn počasím. Pokud jsou venkovní teploty příliš vysoké, může vyklíčit. To je pro něj nebezpečné, protože jakmile teploty poklesnou, může to způsobit úhyn rostliny. Výhodou zimního česneku je to, že vyžaduje jen velmi malou pozornost při pěstování a jeho sklizeň můžeme provádět dříve, než u jarního česneku.

Proč česnek vyklíčil?

Jeden z hlavních důvodů, proč česnek předčasně vyklíčil, jsme už nastínili. Je to prudké zvýšení okolní teploty. To je něco, co zahradní nedokáže jen tak ovlivnit. Když teploty stoupnou, česnek si začne „myslet“, že už přišel jeho čas. Proto se na podzim s výsadbou česneku čeká na vhodný okamžik, kdy už nedochází ke zvýšení teploty – může to být klidně až v listopadu. Příliš mnoho dusíkatého hnojiva může česnek stimulovat k růstu, takže s hnojením ještě počkejte.

Stroužky česneku
Foto: Pixabay

Je dřívější klíčení pro česnek nebezpečné?

Zatímco pod zemí je česnek v bezpečí i vůči mrazům, jakmile vyklíčí, jeho nadzemní části mohou zmrznout při poklesu teploty. Jestliže tedy vyklíčí už na začátku února, existuje poměrně velká pravděpodobnost, že se teploty zase sníží, a to klidně i pod bod mrazu. A když umrzne nadzemní část, tak může dojít k úhynu celé rostliny. To je důvod, proč je předčasné klíčení vždy rizikem.

Jak zachránit klíčící česnek?

Pokud jste si všimli, že česnek vyklíčil, máte možnosti, jak jej ochránit. Jednou z těch nejjednodušších je použít vrstvu mulče, která může klíčky ochránit před mrazem. Tato vrstva musí být dostatečně vysoká, cca 6 cm. Pokud mají přijít opravdu silné mrazy, je dobré jako mulč použít například nekyselou rašelinu. Jestliže má přijít jen krátký a mírný mráz, můžete použít vrstvu slámy nebo sena. Toto řešení ale není vhodné do oblastí s velkým množství deště, protože sláma se napustí vlhkostí, a to pro česnek není dobré.

Co se dá použít jako mulč?

Kromě již zmíněných můžete použít klidně i nasušenou trávu, kterou jste si schovali při posledním sečení. Hodí se ale i dřevní štěpí nebo piliny, spadané listí nebo dokonce polystyrenovou drť. Důležité je to, aby mulč umožnil průchod vzduchu i stabilní teplotu. Pokud máte doma zahradní textilii, může použít i ji. Neměla by ale ležet přímo na klíčících rostlinkách, proto je třeba vymyslet nějakou konstrukci, aby udržela textilii nad úrovní povrchu a přitom ji nesmetl ani silný vítr. Můžete zkusit různé prkna nebo cihly.

Je možné zasypat klíčky zeminou?

V případě nouzi můžete přistoupit i k řešení, že klíčící rostlinky zasypete klasickou zahradní půdou. Přistoupit byste k tomu měli jako ke krajnímu řešení, protože půda není příliš prodyšná. To může způsobit „udušení“ česneku. Zkuste vymyslet, čím by se půda dala odlehčit. Můžete do ní přimíchat například písek nebo kamínky (s těmi ale může být problém při dalším zpracování půdy). Tak jako tak se vyplatí sledovat předpověď počasí. Nyní to už na velké mrazy nevypadá.

Zdroje info:

https://farminghow.com/winter-garlic-sprouting-too-early/

https://laidbackgardener.blog/2017/11/01/when-garlic-sprouts-in-the-fall/?doing_wp_cron=1707394788.3711309432983398437500

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!