Moderní výsevní pomůcky: Jak a čím si usnadnit práci na zahradě

pěstování

Zima je obdobím, kdy se plánuje, co se vyseje na zahradě. Na jaře by tak už mělo být všechno připraveno. Avšak ještě před samotným výsevem je třeba zakoupit zásobu osiva. A toho je už nyní v lednu dostatečné množství. Než však sáhnete po sáčku osiva na stojanu, prozradíme vám, jak si můžete práci při setí usnadnit.

Mnohé staré metody jsou dnes už překonané. Zatímco dříve se pro setí drobných semen využívaly různé metody, jako například míchání semínek se suchým pískem, tak často tento postup prakticky nic nevyřešil. Drobné osivo i beztak padalo do řádků hustě a hluboko. Nové metody jsou mnohem efektivnější.

Obalovaná semena

Jemná semena a kalibrované osivo zvětšeno obalovou hmotou činí z drobných semínek středně velká. Díky tomu se s nimi mnohem lépe pracuje. Zásluhou jednoduššího výsevu vám tak odpadá pracné jednocení vzešlých rostlinek, což je pro mnohé zdlouhavá, a ne zrovna oblíbená činnost. Ne každý na to má i dostatek trpělivosti. Obalované je jen kalibrované osivo, což podstatně zvyšuje šanci, že vskutku každé semínko vzklíčí. Při výsevu obalovaného osiva je nezbytné zvýšení půdní vlhkosti.

Efektivní výsevné pásky

Nejúčinnější pomocí při výsevu jemného i středně jemného osiva se jeví výsevné pásky. To spočívá v tom, že mezi dva užší propustné papírové pásky jsou uzavřena semínka zeleniny, bylinek. Osivo je takto v páscích uloženo ve stejných vzdálenostech od sebe. K tomu je papír snadno rozložitelný a neklade tak nově klíčícímu osivu odpor.

Pakliže chcete dát do země předklíčené osivo, netřeba se obávat, lze to s těmito pásky, neboť papír je jemný, ale natolik pevný, že vydrží i třídenní předklíčení. Výsev se provádí do hloubky cca 2 cm a výsevný pásek ještě před zahrnutím zeminou je třeba provlhčit. Po přikrytí půdou opět zalijte. Platí, že do výsevných pásků se ukládá jen kvalitní osivo s maximální šancí na vzejití.

kuchyňská utěrka

Foto: Pixabay

Domácí výroba výsevního pásku

Výsevní pásky si můžete vyrobit sami doma. Není to nic složitého. Praktická vychytávka, kterou oceníte. Z mouky a trochy vody umíchejte kašičku. Z kuchyňských papírových utěrek si nastříhejte pásky o šířce 5 až 7 cm. Na sáčku s osivem zjistěte, jaká je doporučená optimální vzdálenost mezi jednotlivými semínky. Vše můžete provádět v pohodlí domova na stole, díky tomu si šetříte záda i klouby.

Pak vezměte jeden pásek z nastříhané papírové utěrky a naznačte její polovinu, k té přiložte pravítko a podle uvedených rozestupů vytvořte výše uvedenou a připravenou kaší značky. Do značek z mouky vložte ideálně 2 semínka. Papírový pásek přehněte napůl, lehce přejeďte rukou a nechte zaschnout. Udělejte si značku, co v něm máte za druh osiva. Při přípravě více pásků můžete lehce ztratit přehled. Na záhonu si připravte potřebnou brázdu, do ní vložte hotový výsevní pásek.

Zdroj: magazinzahrada.cz, hobby.instory.cz

Náhledové foto: Pixabay