Čím nekrmit slepice a jak jim uzpůsobit stravu na zimu, aby vám dobře nesly

Plemena slepic

Čím nekrmit slepice a jak jim uzpůsobit stravu na zimu, aby vám dobře nesly. Krmivo pro slepice by mělo obsahovat vyváženou směs živin, aby byly zdravé a mohly vám dobře snášet vejce i v zimě.

Aby byla zajištěna optimální produkce vajec, musí být slepice krmeny kvalitní a vyváženou stravou bohatou na základní živiny, jako je vápník, fosfor, vitamíny a další prospěšné prvky. Pro udržení celoroční produkce vajec je také zásadní udržovat správný režim krmení a výživy.

Složení krmného režimu pro nosnice

Krmení drůbeže vyžaduje důslednost v načasování a kvalitě. Co jim tedy dopřát?

  • Obiloviny: měly by tvořit podstatnou část stravy (cca 60 %)
  • Vždy také udržujte přístup k čisté, čerstvé vodě a denně ji vyměňujte. Nedůslednost v zásobování vodou může narušit produkci vajec nebo vést k dehydrataci.
  • Vsaďte i na různé doplňky, jako jsou vařené brambory, zelenina, otruby, obiloviny apod.
  • Během zimy by se v jídelníčku slepic měla objevit i křída, moučka, sůl a apod.

Krmný plán pro slepice snášející vejce

Obvykle se slepice krmí dvakrát denně, je mladší ptáci by se měli krmit tak třikrát až čtyřikrát denně. Ranní krmení by měla tvořit pestrá směska, večer pak dejte přednost obilovinám.

Foto: Pixabay

Vytvoření optimální stravy

Kombinací zelené píce, směsí zrnin a vařené nebo syrové zeleniny slepice rychle přibývají na váze a výrazně zlepšují produkci vajec. Je však nezbytné připravit směsi těsně před krmením, aby se zabránilo jejich zkažení.

Čím slepice nekrmit

A co si naopak při krmení odpustit? Třeba čerstvé pečivo, po kterém těmto ptáčkům nebývá dobře. Zapomeňte i na plesnivé moučné výrobky, které oslabují jejich imunitu a mohou je otrávit. A je také třeba se vyhýbat toxickým rostlinám, jako je přeslička, pelyněk a černý bez. A stejně toxické jsou i syrové brambory.

 

Zdroj: https://facedobra.com/chim-potribno-goduvati-kurej-shhob-krashhe-neslisya-usim-gospodaryam-na-zamitku/, https://www.aazdravi.cz/jak-nase-babicky-presvedcily-slepice-aby-vice-snasely-jednoduchy-figl-zajisti-dvojnasobny-vykon-slepice/, https://www.ireceptar.cz/zvirata/slepice-v-zime.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)