Řezané tulipány: prodlužte jejich životnost, co to jde

Tulipány

I když jsou tulipány symbolem jara, spousta z nás se jich už nemůže dočkat. V zahradnictví jsou dostupné po celý rok, a tak si domů můžete přinést kytici tulipánů klidně i přes vánoční svátky. Způsob, jakým jej budete doma uchovávat, je zodpovědný za to, jak dlouho vám budou dělat radost. Prvním krokem je vybalit tulipány z celofánu nebo obalu, ve kterém jste si je přinesli z obchodu. Poté už je jen dáte do vázy. Na co si dát pozor?

Tulipány nesnáší ledovou vodu

Velkou chybou je dát tulipány do studené vody. Ta, která teče z vodovodního kohoutku jim může připravit teplotní šok. A ten zkracuje jejich životnost. Stejně velkou chybou je ale také napustit vázu teplou (či dokonce horkou) vodou. Ideální je načerpat vodu s předstihem tak, abyste tulipány ponořili do vody odstáté a ohřáté na pokojovou teplotu. V souvislosti s vodou musíme uvést ještě fakt, že postačí tolik vody, aby všechny stonky kytice byly pod vodou. Víc ne. Vodu vyměňujte každý den.

Tulipány

Foto: Pexels

Tulipány budou vděčné za živiny

Rostliny z vody mohou brát nejenom vláhu, ale také živiny. To v ní ale musí být obsaženy. Můžete si zakoupit speciální výživu pro řezané květiny. Velmi dobře se ale osvědčily také domácí produkty, jako je například cukr. Ten přidejte do vody ve váze a promíchejte, aby se rozpustil. Je vhodný nejenom pro tulipány, ale i další řezané květiny. I zavadlé květiny se mohou probouzet k životu. Stejně dobře poslouží také med.

Tulipány pravidelně seřezávejte

Ostrými nůžkami nebo nožem odřízněte spodní část stonků (asi 3 cm). Řez by měl být šikmý, aby rostliny mohly absorbovat co nejvíce vody. Pokud se nyní ve spodní části nachází listy, je třeba je odstranit. Neměly by být ponořené ve vodě, protože hnijí a napomáhají růstu bakterií. Své tulipány nenechávejte stát na místě, kde jsou vystaveny přílišnému světlu a teplu. Zkracuje to jejich životnost. Chlad a částečný stín ji naopak prodlužují.

Zdroje info:

ttps://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-zabojczy-krok-dla-cietych-tulipanow-blad-przez-ktory-wiedna-,nId,6646941

https://www.haxnicks.co.uk/blogs/grow-at-home/how-to-care-for-cut-tulips

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!