Kosi mají širší repertoár než slavíci

kos

Kos patří mezi naše nejznámější zpěvné ptáky. Můžete se s ním setkat každý den, přesto však dozajista existuje spousta zajímavostí, které jste o něm až dodnes netušili.

Najdete ho v lesích, parcích i zahradách po celé ČR. Patří mezi částečně tažné ptáky a jeho přítomnost mohou prozradit hnízda ve tvaru misky, umístěná ve větvích stromů a keřů. Bohužel leckdy i poměrně nízko nad zemí, kde mohou vyklubaná ptáčata odhalit například kočky.

O žížale ví už předem

V jeho potravě najdeme jak rostlinnou, tak i živočišnou složku. Jeho specialitou jsou žížaly – dokáže vnímat jejich pohyb pod povrchem země, proto jsou jeho útoky tak rychlé a přesné. A jak poznat samce od samice? Samec je tmavě černý, pyšní se výrazným žlutým zobákem i kroužkem okolo očí. Mladí ptáci a samice jsou pak zbarveni spíše do tmavě hněda, zobák pak mají žlutohnědý.

kos

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Typickým chováním kosa je rychlé pobíhání po zemi s popuštěnými křídly. Když se zastaví, trhavě kývá ocasem. A potěšit vás může i svým zpěvem. Zvládá více písniček, než tolik protežovaný slavík a dokáže napodobovat i různé zvuky. Samci si svými písničkami vyznačují revír a samozřejmě komunikují i se samičkou.

Ve městech se kos ozývá i v noci

Kosy obvykle uslyšíme zpívat od jara až do léta. Se zpěvem začínají už v únoru, ovšem je-li mírná zima, klidně vám zazpívají třeba i na Štědrý den. Jejich um lze nejčastěji zaslechnout brzy ráno nebo navečer. Jen málokdy zpívají sami. Pokud uslyšíte kosa pět samostatně, bude to spíše přes den. Ve městech pak bývají tito ptáci zmateni pouličním osvětlením, takže se klidně rozezpívají i uprostřed noci. Nebuďte tedy překvapeni, když vám přetnou spokojený spánek nebo vás k němu naopak lépe ukolébají.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)