Vodnice: staročeská zelenina se vrací na naše talíře. Její pěstování je snadné

Vodnice

Vodnice je velice chutná zelenina, a i když její pěstování zvládneme klidně i na balkóně, bohužel na tuto rostlinku zapomínáme. Chuťově i vzhledově připomíná kedlubnu či ředkvičky, takže si můžeme užívat její svěží chuť. A ačkoli její obsah tvoří hlavně voda, obsahuje vodnice taktéž spoustu minerálních látek a téměř žádné kalorie. Do svého jídelníčku by ji rozhodně měli zařadit ti, kteří drží dietu.

Jak se vodnice jí?

Vodnici konzumujeme syrovou – obdobně jako ředkvičky (jen tak, jako součást zeleninového salátu, na chlebě s máslem apod.) – ale taktéž tepelně upravenou (obvykle se upravuje jen „na skus“, tedy aby i po tepelné úpravě křupla). Z vodnice si ale můžete připravit i lehkou přílohu – například ve formě kaše nebo pyré.

Vodnice - kořenová zelenina

Vodnice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Až tři sklizně za rok!

Díky tomu, že vegetační období vodnice je poměrně krátké – obvykle od 35 do 70 dnů – můžeme ji postupně vysévat od jara a klidně i celé léto. Za jeden rok tak můžete stihnout klidně i tři sklizně této úžasné zeleniny. Můžete ji vyset tam, kde jste měli zasazený hrášek, protože ten půdu obohatil o dusík, který této rostlině svědčí. Mezi další rostliny, které mohou být v jejím okolí zasazeny, patří salát, špenát, pažitka či fenykl.

Pozor na lehkou půdu

Vodnice není na půdu nijak vybíravá, obecně má ale raději těžší půdu, která dobře drží vláhu. Čerstvě pohnojená zemina pro tuto rostlinu není příliš vhodná, protože způsobuje rozvětvení kořenů. Výše jsme uvedli, že je možné ji pěstovat také na balkoně – pro tento účel ale vybíráme odrůdy s kratším vegetačním obdobím a využíváme z ní spíše zelené listy nebo ještě malinkaté bulvy. Dobře klíčí i při teplotě 5 °C, nejlépe jí ale vyhovuje teplota od 12 do 20 °C.

Výsev vodnice

Vždy volíme přímý výsev, začít můžeme už na začátku dubna, ideální je ale použít ji jako následnou plodinu, tedy kdykoli od června do srpna. Jednotlivé řádky by od sebe měly být ve vzdálenosti 40 centimetrů, přičemž rostlinky vyjednotíme tak, aby od sebe byly ve vzdálenosti 10 až 15 centimetrů. Pak už stačí jen pravidelně odstraňovat plevel a dopřát vodnicím dostatek vláhy – vody potřebuje více, než například mrkev či petržel.

Sklízení

Z letního výsevu sklízíme obvykle v říjnu či listopadu (snese i mrazy do -8 °C). Bulva má průměr obvykle od 5 do 15 centimetrů. Jedlé jsou i listy rostliny, které se sklízí ale jen u mladých rostlin (můžeme je přidat do zeleninových salátů). Pozor na to, aby vodnice nepřerostla – je pak dřevnatá, a i když je její chuť výraznější, obvykle si na ní nepochutnáte.

Vodnice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!