Ještěrka obecná jako chráněný kanibal

Ještěrka obecná

Rádi se procházíte po zahradě a přesně víte, v jakých místech spatříte ještěrky? Možná už má přímo vytipovány kouty, kde se rády vyhřívají. Pohled na ně určitě stojí za to. Jako děti jsme se někdy snažili ještěrky chytat a někdy se stalo, že se jim utrhl ocas. Když to rodiče viděli, dostali jsme vynadáno, jelikož ještěrka je už řadu let chráněná a její přirozený výskyt se bohužel snižuje. Přesto se s nimi na slunných místech často setkáváme i dnes. Znáte je opravdu dobře? Víte, že jsou kanibalové, a dokonce údajně požírají svůj ocas? Co je pro ně největším nebezpečím? Na všechny tyto otázky odpovíme a samozřejmě se zaměříme i na jiné záležitosti týkající se ještěrky obecné.

Samci se vzhledově liší od samic

Ještěrka obecná se může dorůst maximálně okolo 20 cm. Samci a samice se liší, a to hlavně v období rozmnožování. Zatímco samci jsou typičtí jasně zelenými pruhy po bocích, samice mají pruh tmavý, který vede střední částí hřbetu od hlavy až po ocas. Jinak mají samci i samice tmavší skvrny nejen na ocasu. Mláďata mají šedou barvu a drobné bílé skvrnky. Jinak je zajímavá také červenohřbetá forma ještěrky mající na zádech pruh rezavohnědého odstínu.   Ještěrka obecnáJeštěrka obecná: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kde se s ještěrkami lze setkat?

Prakticky po celém našem území. Jen v místech s vyšší nadmořskou výškou je nepotkáme. Obecně se hovoří o limitu 2500 m.n.m. Ještěrka miluje slunná místa typu zídek, kamenů a neprostupnějších keřů. Jinak ale také obývá nory hlodavcům, případně home made vyrobené ukryty vlastní. Rumiště, staveniště, náspy, zahrádkářské kolonie, železniční či silniční náspy. I v těchto místech je jako doma. Množí se třeba v zapomenutých hromadách písku. Setkat se tady lze s bělavými vajíčky.   
Ještěrka obecná
Ještěrka obecná: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příčiny postupného úbytky ještěrek

Největším problémem je bezesporu ničení přirozených stanovišť, kde se ještěrky vyskytují. Jinak jsou pro ně také velkými nepřáteli potulující se kočky. Optimální je samozřejmě zachování různých opuštěných lomů a přirozených lokalit. Jinak můžete přispět k výskytu ještěrky i vy. Stačí nechat v zahradě kopu písku, prkna či kameny a ještěrky si sem cestu najdou. Výborné jsou i zahradní skalky či kamenné zídky.

Ještěrka je lovec i kanibal

Jak je všeobecně známo, ještěrka je lovec. Smlsne si na mouchách, pavoucích, kobylkách nebo jiném hmyzu. Jinak se u ještěrek lze setkat také s kanibalismem, kdy zaútočí na vlastní mláďata. Tradičně je možné najít ještěrku bez ocasu, nicméně ocas už těžko. Ještěrka ho pozře s tím, že doplní svůj energetický deficit.   Ještěrka obecnáJeštěrka obecná: Zdroj obrázku Pixabay.com

Domácí mazlíček? Určitě ne

Mnohé děti láká ulovit si ještěrku a nechat si ji doma v teráriu. Na internetu lze najít, že ještěrka se do jisté míry naučí poslouchat. Ať už je to pravda, nebo nikoli, určitě ještěrku nechytejte. Je chráněná a v teráriích se dá přece chovat spousty jiných zvířat typu agam a podobně.

Ještěrka obecná: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.