Jak pečovat o brambory po výsadbě

Brambory

Tak a máme nasazeno! Teď už jen budeme čekat až nám na podzim přinesou brambory úrodu! Bohužel, ne tak docela. Od vysazení ke konečnému sklízení nás čeká ještě kus cesty. Není to žádná věda, podle velikosti osazené plochy vás ale může čekat pořádná námaha. V podstatě si vystačíte s motykou a vlastním fyzickým úsilím. V tomto článku shrneme následnou péči o brambory po jejich výsadbě.

Péče o půdu

Už když brambory vysazujeme, je potřeba myslet na to, že v průběhu jejich následné péče bude potřeba je zahrnout dostatečným množstvím půdy. Proto je sadíme do řádků od sebe vzdálených cca 70 centimetrů. Jednotlivé rostliny jsou vzdálené asi 30 centimetrů od sebe. Následně udržujeme půdu kyprou, a to hned ze dvou důvodů: kyprá půda lépe přijímá vláhu, a kypřením půdy ničíme plevel, který by mohl bramborám konkurovat.

Okopávání brambor

První okopávku provádíme jakmile vzejdou malé rostlinky brambor. Druhá okopávka už bude spojena s přihrnováním půdy k rostlinám. Této činnosti říkáme hrůbkování a je potřeba je opakovat asi dvakrát až třikrát za vegetační období (obvykle v intervalech 7 až 10 dní, podle toho, jak roste plevel). Po posledním hrůbkování by měl být hrůbek vysoký 20 až 30 centimetrů. Díky hrůbkování dochází k tvorbě podzemních oddenků, což zvyšuje celkový výnos. Poslední okopávka nastává v období, kdy se již začínají tvořit poupata.

Zalévat či nezalévat?

Pokud není přílišné sucho, není potřeba brambory ihned po výsadbě zalévat. První zálivka je důležitá zejména v období, kdy se začínají tvořit poupata. V tomto období totiž dochází také k rozvoji podzemních hlíz. Od té doby stačí zalévat jednou za týden. Zeléváme mezi jednotlivé řádky a to tak, aby brambory stihly oschnout, než přijde noc. Vyhýbáme se však času, kdy slunce silně pálí. Není vhodné používat studenou vodu ze studní či vodovodu. Používáme nejlépe dešťovou vodu (není-li jí dost, tak použijte vodu odstátou).

Brambory: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!