Jarní špenát nemusí být jen z bršlice nebo kopřivy

Bršlice kozí noha

Snažíte se do svého jídelníčku zařadit více divokých bylinek, ale stále se vám to nějak nedaří? Důvodem může být i jejich poměrně specifická chuť. Pokud však dáte dohromady více druhů, může se pro vás taková směs stát dobrým odrazovým můstkem.

Dobrou zprávou je, že je vcelku jedno, co do svého špenátu dáte. Z jarních bylin se nabízí zejména různé druhy česneků, popenec, kopřiva, ptačinec, pampeliška, řebříček, bršlice, listy sedmikrásek apod. V zásadě můžete zužitkovat jakoukoli jedlou zeleň, na kterou v zahradě narazíte.

Jak na jarní špenát

Připravte si jí však pořádnou misku. Myslete na to, že po spaření horkou vodou ztratí většina bylinek razantně na objemu. Při sběru dbejte na to, aby ve směsi nepřevažovaly bylinky s nějakou výraznou chutí. Často se to stává u kopřivy, bršlice nebo třeba řebříčku. Špenát je poté hořký a obvykle skončí v koši.

Po příchodu domů všechny bylinky důkladně propláchněte a pak nakrájejte na menší kusy. Vše nasypte do hrnce a zalijte vařící vodou tak, aby byla veškerá zeleň ponořena. Stačí dvě až tři minuty (musíte však odstranit všechny tuhé části, třeba stonky kopřiv). Poté bylinky sceďte a dálce upravujte jako běžný špenát.

KopřivyZdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: odvar rozhodně nevylévejte. Nachází se v něm spousta cenných látek., dopřejte si ho jako čaj nebo uložte do lednice a po částech přidávejte třeba do masového vývaru, nádivek, omáček apod.

Na co si dát pozor

Některé bylinky se pro pravidelnou konzumaci úplně nehodí. Velmi známou je třeba kokoška pastuší tobolka. V malém množství není nebezpečná, takže pár snítek si dovolit můžete. Ovšem pokud to s ní přeženete, můžete si zadělat na nepříjemné zdravotní obtíže. A zmínit je třeba také kostival. Ještě donedávna byly jeho mladé lístky pro úpravu ve špenátu hojně doporučovány. Dnes se však ví, že by se kvůli obsahu některých látek určitě vnitřně užívat neměly.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)