Jak sklízet a skladovat kopr vonný. Proč je vhodný zejména pro těhotné a kojící ženy?

kopr

Je kopr pro vás jen koření vyznačující se specifickým aroma? Používáte ho jen do koprové omáčky? Věřte, že kopr je nejen skvělou ingrediencí a zejména ocenitelnou léčivkou. S čím vším pomůže a jak z něj vytěžit co nejvíce pro vaše zdraví? Prozradíme i to, proč je vhodný pro kojící maminky.

Méně známé léčivé účinky

Pokud máte kopr spojený jen s využitím v kuchyni, tak věřte, že se jedná zároveň o léčivku, která pomůže s mnoha problémy. Tato aromatická rostlina má velmi pozitivní vliv na posílení imunitního systému, poskytuje ochranu buněk před škodlivými volnými radikály. Působí močopudně, je tak vhodný na odvodnění těla, zároveň pročišťuje ledviny a močové cesty. Kopr se hodí k detoxikaci organismu. Léčivka snižuje krevní tlak a má vliv na zlepšení prokrvení srdečního svalu (myokardu).

Pro své antiseptické účinky je kopr účinný i při léčbě kožních onemocnění. Ocenitelná rostlina pro nastávající i novopečené maminky. Jednak působí proti těhotenské nevolnosti a podporuje laktaci. Může tak pomoci kojícím maminkám s tvorbou mléka. K tomu je tato rostlina známá pro svůj příznivý vliv na naše trávení, jakožto i podporuje chuť k jídlu, působí proti nespavosti.

Kdy sklízet a jak skladovat

Nať kopru je možné sklízet po celý rok. Avšak nejsilnější aroma má v měsících květen až červenec. Kopr sklízejte při délce natě cca 15 až 20 cm a před započetím květenství. Nabízí se využití nejen v kuchyni, ale také pro blahodárné účinky.

Kopr můžete sušit, a to zavěšený ve svazcích a po dosušení ho jemně nasekat a uchovávat hermeticky uzavřený, aby nevyprchalo aroma. Dále je možné kopr zamrazit, kdy si ho nejprve nasekejte nadrobno a vložte například do tvořítek na led. Budete tak mít později do polévky, zálivky či omáčky. Kopr můžete také naložit v octovém nálevu, obdobně jako okurky.

kopr vonný

Foto: Pixabay

Babské aneb osvědčené rady

Z kopru můžete využít nať i semínka. Odvar z kopru je dobrý při kojení, kdy podporuje tvorbu mléka a kojené miminko bude pak i klidněji spát. Kopr působí totiž proti nadýmání. Může posloužit i jako prevence proti střevním parazitům. Stejně tak odvar z kopru dokáže pomoci při nevolnosti z cestování a má zklidňující účinek na podrážděný žaludek. Rovněž tak účinný odvar z kopru pomůže utišit suchý, dávivý kašel. Zatímco dříve se pálením kopru zaháněli démoni, dnes je ceněn pro blahodárný účinek na náš organismus.

Zdroj: vitalia.cz, vimcojim.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33130423/

Náhledové foto: Pixabay