Rajčata a vyvýšené záhony: jaké jsou výhody tohoto pěstování

Rajčata

Rajčata nepatří mezi typické plodiny, které bychom aplikovali na vyvýšené záhony. Samy o sobě jsou totiž dost vysoké, takže se k nim při sklizni příliš hrbit nemusíme. Naštěstí vyvýšené záhony nejsou jen o výšce. Poskytují také celou řadu dalších přínosů, ze kterých mohou těšit různé druhy rostlin včetně rajčat. Jaké to jsou?

Rajčata potřebují teplo

Půda ve vyvýšených záhonech se prohřeje rychleji, než ta, která je ve stejné úrovni se zemí. Proto je velice výhodné používat na vyvýšené záhony takové rostliny, které milují teplo. No a rajčata jsou jedny z nich! Jen je třeba splnit další podmínku pro jejich úspěšný růst: vybrat místo, které je vystaveno dostatečnému množství slunečních paprsků. A samozřejmě nezapomínejme ani na pravidelnou zálivku.

Zahrada

Foto: Pixabay

Zálivka může být snadnější

Pokud jste nepoužili žádný závlahový systém pro svá rajčata, budete je muset zalévat pravidelně sami. Zálivka ve vyvýšeném záhonu je snadnější v tom smyslu, že se nemusíme tolik hrbit, když se snažíme zalévat rostlinu k základně rostliny. Je to také bezpečnější, protože tak můžeme proud vody lépe kontrolovat. Kapky vody tak nemusí zasahovat listy tolik, jako když zaléváme rajčata na klasickém záhonu.

Příprava vyvýšeného záhonu pro rajčata

Minimální výška by měla být alespoň 30 cm. Zemina by měla být mírně kyselá, lehká, dobře propustná a bohatá na živiny. Bočnice můžete vytvořit z toho, co máte zrovna po ruce: dřevo, cihly, kameny, klacky, plast a podobně. Nezapomeňte na to, že příliš mnoho slunce může plody spálit, ponechte jim tedy dostatek listů. Většina rostlin potřebuje oporu. V případě vyvýšeného záhonu můžete zvolit i něco dekorativnějšího, než jsou jen klasické tyče. Výhodou je to, že na vyvýšených záhonech můžete pěstovat i převislé druhy rajčat.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/grow-tomatoes-in-raised-beds/

https://rajcata.8u.cz/vyvyseny-zahon-pro-rajcata/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!