Jak ochránit stromy před mrazem? Poděkují velkou úrodou

Stromy

Ovocné i okrasné stromy, které pěstujeme jako původní druh v našich zahradách, obvykle nevyžadují žádnou speciální ochranu před mrazem. Pouze těm mladým stromkům bychom mohli pomoct, ty již vzrostlé jsou od přírody obdařeny tak, aby si s nepřízní počasí poradili sami. Existují ale určitá opatření, kterými můžete své stromy v tomto snažení podpořit. Tím se přes zimu tolik nevysílí a na jaře se „vzpamatují“ dříve. A to může znamenat vyšší úrodu.

Stromy musí být v dobré kondici

Pokud jste se o stromy řádně starali ve všech ročních obdobích, měly by si v zimě poradit s přehledem. Malá kontrola před příchodem zimního počasí ale neuškodí. Hledejte známky hniloby či hub rostoucích na kmeni. Zdravý není ani strom, který má přebytek holých větví. Takový strom může být nebezpečný – v mraze a větru či pod zátěží sněhu mohou padat větve dolů.

Stromy

Foto: Pexels

Stromy potřebují dostatek vláhy

Ještě předtím, než půda zamrzne, je dobré stromy pořádně zalít. Měly bychom napojit půdu v okolí stromu až po okraj koruny stromu. Hydratované stromy se lépe vypořádají se zimním obdobím. Při zálivce můžete zkontrolovat také stav půdy – pokud voda stojí na půdě příliš dlouho, je příliš hutná. Bude třeba ji provzdušnit v okolí stromu (například vidlemi). Začněte tři stopy od kmene a zatlačujte do 5 až 10 cm hloubky. Když jsou vidle v půdě, jemně jimi zaviklejte, abyste zvětšili díry.

Mulč může pomoci zachovat vlhkost

Nejenom mladší, ale i starší stromy můžeme mulčovat kolem základny. Ideální jsou dřevěné štěpky, sláma, seno nebo dokonce spadané listí ve vrstvě 5 až 10 cm. Díky mulči můžete pomoct zachovat vlhkost v půdě, potlačit růst plevele a chránit strom proti teplotním extrémům. Kolem kmene nechte volných asi 10 až 15 cm (mulč se nedotýká kmene). Mulčujte tak, aby byl mulč rozložen i na půdě pod korunou stromů.

Stromy ničí těžký sníh a led

Sníh i led mohou polámat větve. To je důvod, proč se některé stromy zajišťují, a to tak, že se sváže více větví dohromady. Pomůže i selektivní prořezávání. Kompaktnější tvar koruny může pomoci proti zachycování sněhu. V některých případech je možné instalovat též ochrannou konstrukci ve tvaru písmene A (kterou je možné obalit pytlovinou a vznikne tak tvar kužele, ze kterého sníh padá snadno). Mladé stromky je vhodné volně omotat pytlovinou kolem celého obvodu.

Clony odrazí vítr

Některé stromy jsou náchylné k vysychání. Tento proces zrychluje právě vítr. Proto je vhodné v okolí těchto stromů instalovat clony či větrolamy. Můžete to udělat z pytloviny nebo jiného oplocení. Pokud máte stromy v blízkosti vozovky, bude možné použít clonu též jako ochranu před solí, kterou se vozovky v zimě ošetřují.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-protect-trees-from-winter-weather

https://eising.ca/tree-and-shrub-winter-protection/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!