Zimostráz, který zkrášlí zahradu a nevadí mu mráz. Je nenáročný a lze pěstovat i v nádobě

zimostráz

Právě nyní v zimním období oceníme nejvíce krásu stálezelených dřevin. Přední místo v tomto případě bezpochyby zaujímá zimostráz. Jaké druhy najdeme nejvíce v našich podmínkách? Jak pěstovat zimostráz v nádobě?

Nejčastější druhy pěstované u nás

U nás se lze nejčastěji setkat se 2 druhy. Jedná se o zimostráz stálezelený (Buxus sempervirens) a zimostráz malolistý (Buxus microphylla). Zimostráz zaujme drobnými lesklými lístky. Lidově se mu také říká krušpárek. A možná vás překvapí, že zimostráz i kvete, nenápadně, ale má lehce nažloutlé květy, které se objevují na přelomu dubna a května. Plody i květy jsou nevýrazné. Hned v úvodu je třeba zmínit, že rostlina je jedovatá pro lidi i zvířata. Obsahuje totiž alkaloidy. Dřevo zimostrázu se vyznačuje tvrdostí, díky čemuž se často používalo například pro výrobu hudebních nástrojů.

Vděčná a skromná rostlina

Nespornou výhodou je, že nemá žádné velké nároky na vláhu či půdu. Díky tomu patří mezi vděčné a skromné rostliny. K tomu i dobře snáší pravidelný řez. Pomalu rostoucí zimostráz je možné vytvarovat do koule, kuželu i nepravidelného tvaru. Lze jej sestříhat jako nízkou obrubu záhonů, ale také nechat jako vysoký, živý a nepropustný plot.

Pěstování ze semen

Před výsevem je třeba narušit obal semene. Ta vložit na noc do vody a poté stratifikovat v lednici po dobu 2 měsíců. Semena klíčí při pokojové teplotě. Půda pro pěstování by měla být humózní, jílovitá a mírně zásaditá. Co se týče venkovního stanoviště, tak přestože rostlina má ráda slunce, tak dobře vám poroste i ve stínu. Naopak při intenzivním slunečním svitu mohou listy začít žloutnout a opadávat.

Zimostráz není náročný ani na zálivku, ale dlouhodobé sucho by mu mohlo škodit. Doporučuje se pravidelné hnojení. V květnu je pak dobré postříkat proti škůdcům. Ve volné půdě zimostráz přezimuje bez problému. Jedná se o rostlinu, kterou lze mít celoročně takto venku. Jelikož se jedná o stálezelenou dřevinu, je třeba zalévat i v zimě, pouze s výjimkou mrazivých dnů, kdy teplota klesá pod nulu. Jiné to je v případě pěstování v nádobě.

rostlina

Foto: Pixabay

Zimostráz pěstovaný v nádobě

Stálezelený keř je možné pěstovat i v nádobě, jako například ve formě bonsaje. V případě pěstování v nádobě je nutné rostlinu zazimovat. Nejlépe postavit do větší nádoby, ale prostor mezi oběma květináči je třeba vyplnit například drceným polystyrenem. Rostlinu je nutné přemístit na chráněné místo. Nezapomenout i přes zimu pravidelně zalévat.

Zdroj: pestujemedoma.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay