Vánoční hvězda alias Poinsettia vám vydrží celou zimu, stačí vsadit na vyvážený vodní režim, střih a trik s horkou vodou

Vánoční hvězda alias Poinsettia vám vydrží celou zimu, stačí vsadit na vyvážený vodní režim, střih a trik s horkou vodou. Vánoční hvězda, známá také jako poinsettia (Euphorbia pulcherrima), je populární rostlina spojovaná s vánočními svátky. Pochází původně z Mexika a stala se jednou z nejpopulárnějších rostlin zdobících domy a místa po celém světě během vánoční sezóny.

Péče před Štědrým dnem

Poinsettii jste si úspěšně přinesli domů a co teď s ní, aby byla krásná na Vánoce. Pokud dodržíte pár základních rad, budete se z její krásy těšit nejen do Štědrého dne, ale přes celé vánoční svátky.

  1. Ideální je světlé stanoviště, což nejlépe splní okno orientované na západ

  2. Optimální teplota je kolem 22 °C

  3. Vyhněte se zdrojům sálavého tepla jako jsou radiátory, kamna a podobně. Suchý vzduch nemá ráda

  4. Chraňte vánoční hvězdu před průvanem. Při větrání ji pro jistotu přemístěte do vedlejší místnosti

  5. Vyhněte se přelití rostliny. Voda v podmisce by neměla zůstávat, ale také nesmí zbytečně vyschnout. Ideální je střední zálivka. Potěšíte ji také občasným rosením

Tyto postupy vám zajistí krásnou vánoční hvězdu po celý advent i Vánoce.

Poinsetie

Foto: Pixabay

Péče po Vánocích

Vánoční hvězda vám pokvete úspěšně i po Vánocích a pokud jste se rozhodli ponechat si ji také pro další rok, rozhodně neprohloupíte a ušetříte za nákup nové vánoční hvězdy.

Hvězda vám může úspěšně kvést až do února, pokud kromě výše uvedených rad ji do zálivky přidáte dávku univerzálního hnojiva a to jednou za 14 dní.

Jak po odkvětu

Po odkvětu rostlinu nevyhazujte. Jedná se o vytrvalou rostlinu, takže vám opravdu může vydržet mnoho let.

Přibližně v březnu seřízněte vánoční hvězdu na 10 cm. Bílé mléko zastavte rychlým smočením v horké vodě nebo krátkým přiložením k plameni.

Jak tedy udržíte rostlinu v kondici do dalších Vánoc:

  • Poinsettii dejte na chladnější místo s teplotou okolo 16 °C

  • Omezte zálivku

  • Zajistěte dostatek světla,, aby mohla obrazit

  • Po zmrzlých v květnu ji můžete dát ven, kde vydrží do podzimu

  • Listy budou v tomto období tmavě zelené, ale žádný strach

Tento postup dodržujte od odkvětu do podzimu.

Další Vánoce

Vánoční hvězda má svůj životní cyklus uzpůsobený délce světelného dne. Barevné listy, správně listeny, vytvoří pouze tehdy, má-li minimálně 12 hodin tmu. Za dalších sedm týdnů vánoční hvězda zareaguje kvetením a tvorbou listenů.

U nás se den začíná zkracovat přibližně v říjnu. To je pozdě. Již na počátku září zkraťte rostlině přísun světla uměle. Před západem slunce ji zatemněte a po východu nechte ještě pár hodin zatemněnou.

Dodržíte-li světelný režim, bude nádherně kvést i další Vánoce. Pozor i jedno opomenutí může mít za následek zastavení cyklu kvetení.

Na co si dát pozor

Kromě výše uvedených postupů si dejte pozor u Poinsettie na to, že se jedná o jedovatou rostlinu a to především bílé mléko, které vytéká z ran. Rozhodně se vyhněte její konzumaci a chraňte ji před domácími mazlíčky a dětmi.

Mexičtí indiáni údajně používali části Poinsettie k léčbě horečky, ale vy takto neexperimentujte. Můžete dojít k úhoně.

Zdroj: https://www.modernizahrada.com/pestovani-vanocni-hvezdy-jak-o-ni-spravne-pecovat/, https://1t.cz/jak-pecovat-o-vanocni-hvezdu/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-vanocni-hvezdy-aby-kvetla-po-mnoho-let.html, https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-jak-se-starat-o-vanocni-hvezdu-136282, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-pestuje-vanocni-hvezda

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)