Jak efektivně vybrat trampolínu na zahradu

Trampolína

Trampolíny představují skvělou kratochvíli pro děti a dospělé. Co by měla splňovat taková trampolína na zahradu, aby byla adekvátně bezpečná?

Vhodná trampolína na zahradu

V první řadě je nutné si skutečně pečlivě rozmyslet účel využití trampolíny. Trampolína na zahradu bude nejspíše prioritně určená na hraní dětem. Pro případné potřeby sportovního vyžití v interiéru je vhodné si pořídit menší trampolínu.

Rozdíl ale pochopitelně není jen v rozměru a v tom, že zahradní trampolína by se vám domů nejspíš ani nevešla. Vybírat je potřeba i náležitý typ trampolíny.

Klasickou volbou jsou trampolíny pružinové, ty bez pružin u nás zatím tolik rozšířené nejsou. Trampolíny, které budou určeny právě dětem, by měly být méně tuhé a vybavené natolik měkkými pružinami, aby s nimi mohly manipulovat právě i nejmenší uživatelé. Více informací o jednotlivých druzích je k dispozici třeba ve článku o výběru trampolíny.

Tradiční tvar takových trampolín je kulatý. Jejich velikost činí kolem 305 centimetrů v průměru. Proto by se měly velmi snadno vejít téměř na jakoukoli zahradu.

Trampolína

Trampolína: Foto Pixabay

Nosnost a životnost trampolín

Velikost pak jde ruku v ruce s nosností. Podle autorů srovnávacího testu trampolín na webu Vybero.cz se běžně se nosnost pohybuje kolem 180 kg, u větších modelů to však může být až 220 kg.

Požadovanou nosnost je nutné nepřekračovat a nezatěžovat tak trampolínu nadměrně. Zkracujete jí tím životnost, ale rovněž ohrožujete všechny, kteří se na trampolíně pohybují.

Chceme-li, aby trampolína dlouho a zdárně sloužila, je nutné si před nákupem všimnout i počtu pružin a kvality poutek. Stejně tak bychom si měli zkontrolovat kvalitu ocelových trubek. Typickým nešvarem levných trampolín je konstrukce rámu z prakticky odpadních materiálů, což se pochopitelně negativně podepíše i na výdrži trampolíny.

Nohy trampolíny by měly být z bezpečnostních důvodů spíše do tvaru W než U. Typickým neduhem bývají nekvalitně provedené sváry, kvůli nimž posléze trampolína praskne. Dražší modely navíc mají kovovou konstrukci ošetřenou povrchovou úpravou proti korozi.

Trampolína

Trampolína: Foto Pixabay

Bezpečnost skákání na trampolínách

V tuzemsku patří ke známějším alternativám nadzemní trampolíny. Stále častěji se však prosazuje i druhý typ, kterým jsou trampolíny zapuštěné. Podle výrobců jsou bezpečnější. Případný pád totiž není z tak velké výšky, běžná trampolína je oproti tomu cca 60 až 80 cm vysoká.

Výška skákací plochy nejméně 80 cm je pak už vhodná nejen pro děti, ale bez potíží unese i starší, a tím i těžší skokany.

Aby bylo skákání na trampolíně bezpečné, je u venkovních modelů prakticky nezbytností ochranná síť. Zejména dětem to brání v tom, aby se dostaly do kontaktu s pružinami nebo nosnými tyčemi. Minimalizuje se tak riziko úrazu.

K důležitým bezpečnostním prvkům se řadí i kotvící šrouby. Požadovaná délka činí alespoň 40 cm. Šrouby se starají o zvýšení stability samotné trampolíny a také ji spolehlivě ukotvují na svém místě. Hodit se vám to bude v případě nepřízně počasí, kdy nehrozí, že svou trampolínu budete po prudším větru hned hledat na sousední zahradě.

Vybraný produkt by měl navíc deklarovat splnění normy ČSN EN 71-14 +A1 nebo mít zkoušku TÜV Nord.

Trampolína: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.