cibule

Výběr základních pravidel pro pěstování cibule

Máte v plánu pěstovat cibuli? Jestli ano, rozhodně si nezapomeňte pročíst pravidla, jež jsme pro vás připravili. Kupříkladu zjistíte, jak správně cibuli hnojit.

Jak je to se zeminou?

Víte, že cibule nemá ráda těžkou zemitou půdu? Jestli ji máte ve vaší zahrádce, doporučujeme přidat písek s rašelinou a potom pořádně promíchejte. Podklad by měl být lehce zásaditý, bude-li kyselý, doporučujeme udělat na začátku podzimu detoxikaci mletým dolomitickým vápencem.

Výsadba sazenic

Jakmile budete sadit sazenice, namočte je na 10 až 20 minut do manganistanu draselného, čímž se vydezinfikuje rozmnožovací materiál.

Rychlejší růst cibule

Jestli chcete urychlit růst cibule, doporučujeme odříznout její hrot.

Sázení cibulí do země

Když půdu po zasazení lehce posolíte, pomůže vám zbavit se cibulových mušek.

Ochrana před škůdci

Abyste vaši úrodu ochránili před škůdci, zasaďte vedle ní mrkev. Pomoc cibule bude vzájemná, jelikož cibule zase pomůže mrkvi.

 

Cibule: Foto Pixabay

Kdy sbírat plody

Cibule vám při skladování vydrží dlouho, pokud její plody budete sbírat v ten pravý čas. Ten je do těch úplně prvních srpnových dešťů. Nejdoporučovanějším obdobím je u konec července.

Uskladnění cibule

Cibuli, kterou máte uskladněnou, byste měli pravidelně kontrolovat. Jakmile začne hnít jedna, klidně od ní mohou začít hnít ostatní, I jedna jediná cibule způsobí spousty škody.

Cibule

Cibule: Foto Pixabay

Pár triků s cibulí

Dokáže zachránit rýži

Jestli jste spálili rýži, rozhodně nezoufejte. Pouze položte polovinu rozkrojené cibule a nakonec přikryjte pokličkou. Po chvilce působení cibule dokáže absorbovat spálenou chuť, a dokonce i vůni.

Jak je to s jizvami?

Většinou mají po operaci celkem výrazné zbarvení, takže jdou na kůži vidět. V tomto případě vám může pomoci obyčejná cibule, díky níž budou mít jizvy lepší barvu či nebudou tak lehce viditelné. Stačí si pár plátků přiložit na vaše jizvy a nechat působit. Za pár dní uvidíte výsledky.

Cibule: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Pavla Odpovědět

  Fakt si ten text nemůžete po sobě přečíst? Je to po x-té, co text od vás (a pana Juhy) vypadá jako přeložený Google-překladačem, což asi s ohledem na obsah také je. Ale když už vám není blízké zahradničení, tak aspoň čeština by mohla být.

 2. Ferdinand Mravenec Odpovědět

  Milá Pavlo, namáháte se zbytečně. Autor má úplně jiné priority, a obsahová nebo mluvnická správnost mezi ně rozhodně nepatří. Hlavně, že o zahradě ví všechno a nebojí se na to zeptat…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Milý Ferdinande,
   všichni jsou chytří, nicméně jen málokdo přichází s konkrétní výtkou.
   Na ty, již tak učiní, reaguji obratem a případné omyly opravuji.
   Nikdo nejsme neomylní. Každý si může založit online magazín a zkusit si, co všechno starost o něj obnáší.
   Mimochodem, vpravo dole na webu máme nově poradnu, můžete vyzkoušet. Nebojte, neradím já, ale přímo studovaný člověk z oboru.
   Já mám zahradu jen jako hobby a snažím se sdělit své zkušenosti, případně novinky z jiných zdrojů, nic víc.
   Aktuálně chystáme Instagram a propojení s webem i další novinky.
   Mějte se hezky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *