Hoya: pokojová rostlina, kterou vypěstuje každý. Snadno ji i rozmnožíte

Hoya

Hoya je rostlina, kterou můžete koupit pod českými názvy hoja nebo voskovka. Její vzhled je exotický, pěstování je ale natolik jednoduché, že ho zvládne i začátečník. Většina druhů této rostliny patří mezi popínavé rostliny, které vyžadují růst na světle a teple, ale bez přímého slunečního záření. Velmi brzy vás odmění krásnými květy. Této rostliny existuje i více než 100 druhů, všechny vyžadují velmi podobnou péči.

Umístění rostliny je klíčové

V podmínkách, kde hoya roste je specifický druh osvětlení. Je důležité, aby rostlina měla dostatek světla, ale protože v přírodě roste pod baldachýnem stromů, nesmí na ni dopadat přímé sluneční světlo. To by mohlo mít za následek spálení jejích listů. Budete-li pěstovat na okenním parapetu, měly by být orientovány na východ nebo na západ. Hoya je velmi citlivá na změny osvětlení, proto výběr správného stanoviště pořádně promyslete. Pak už s rostlinou hýbejte jen v případě nutnosti.

Hoya
Foto: Unsplash

Hoya a teploty pro pěstování

Hoya miluje teplo, naštěstí její podmínky nejsou nijak přemrštěné, a proto jí je snadno splníme. Ideální letní teploty jsou 24 až 25 °C, což je obvykle teplota, kterou nám vykouzlí venkovní počasí v domech samo. V zimě je vhodné rostlinu přenést do místnosti, kde je asi 15 °C. Díky tomu si prožije období klidu, což jí následně pomůže v kvetení. Pozor na průvan (od oken nebo klimatizace), ten je pro rostlinu velmi nebezpečný.

Zavlažování a hnojení

Hoya patří mezi sukulenty, což znamená, že nepotřebuje časté a hojné zalévání. Ideální je zálivka jednou za týden nebo podle potřeby – zalít až v okamžiku, kdy je půda na dotyk suchá. Na případné nedostatky nebo nadbytky vody reaguje rostlina změnou barvy listů. Na jaře a v létě hnojíme jedenkrát za měsíc, a to hnojivem s vyrovnaným obsahem dusíku, fosforu a draslíku (15:15:15). Na podzim a v zimě udržujeme jen mírnou zálivku a bez hnojení.

Hoya je rostlina, která může být prořezána

Řez je žádoucí v případě, že se rostlina šíří příliš rychle. Abyste se ale nepřipravili o květy, bude zapotřebí ponechat některé výhony s koncovými pupeny (ze kterých se tvoří květy). Ideální je proto radikální řez po odkvetení.

Hoya množení

Množení rostliny je stejně jednoduché, jako samotné pěstování rostliny. Ideální je udělat si řízky ze silné a dobře rostlé mateční rostliny. Jednoduše použijte tři koncové pupeny rostliny, které v místě řezu zaprášíte stimulátorem. Nechte několik dnů zaschnout a poté jednoduše zapíchněte do substrátu. Poslouží směs perlitu a zahradního substrátu. U řízkování je velmi důležitá vlhkost, proto udržujeme půdu vlhkou (ne mokrou), v čemž nám může pomoci, když rostlinu zabalíme do sáčku.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2018/05/15/hojya-kerri-foto-posadka-i-uhod-v-domashnih-usloviyah/

https://www.cact.cz/noviny/2011/01/Hoya.htm

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!