Vysaďte si rozmarýn: Zvládne nízké teploty a lze pěstovat celoročně venku

rozmarýn

Jak je to s pěstováním rozmarýnu venku? Které druhy jsou vhodné pro venkovní celoroční pěstování? Jaké podmínky zajistit a kdy je nutné zazimovat?

Rozmarýn lékařský pochází ze Středomoří, pro něž je typické suché a horké léto, mírná a často deštivá zima. U nás díky nižším zimním teplotám se pěstuje jako přenosná rostlina. Pokud však zvolíte vhodnou odrůdu, je možné rozmarýn pěstovat po celý rok venku.

Vhodné odrůdy pro celoroční venkovní pěstování

Pokud chcete pěstovat rozmarýn celoročně venku na zahradě, je třeba vybrat odolnou odrůdu. Rostliny běžně koupené v supermarketu nejsou vhodné pro přezimování venku. Mezi vhodné odrůdy patří například Arp vyznačující se bledě modrými až takřka bílými květy. Venku přečká mrazy dosahující až 20 °C pod nulou. Další možností je pořízení odrůdy Rex se sytěji modrými květy.

Podmínky pro pěstování

Bylině se daří na světlém, slunečném a teplém stanovišti. Nicméně snese i chladnější podmínky. Problémem může být vyšší vlhkost, kterou zrovna nesnáší nejlépe. Z toho důvodu často dochází k uhnívání a umrzání kořenů u rozmarýnu pěstovaného venku na záhonu, kde je právě v zimě vlhčí půda. Tomu lze předejít pěstováním byliny v nádobě, truhlíku apod. Za deštivého počasí můžete takto rozmarýn bez problému přemístit a schovat na terasu.

Při zalévání je třeba myslet na to, že je nutné zálivku opakovat až ve chvíli, kdy zemina v květináči takřka vyschne. Co se týče půdy, tak ideální je zásaditá a hlinitopísčitá. Nezapomeňte ani na pravidelné hnojení.

bylina

Foto: Pixabay

Mladé rostliny na zimu domů, starší přečkají venku

I v případě pořízení mrazuvzdorné odrůdy je třeba pamatovat, že nově pořízené rostliny přezimují nejprve na světlém místě v bytě, kde nemrzne. Venku nechte až starší rostliny, ať už vysazené do většího květináče, který na zimu obalte, aby nepromrzl. Starší exempláře rozmarýnu venku na záhonu v zimě chraňte netkanou textilií, půdu nastelte mulčem či listím.

Zdroj: nkz.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay