Jak založit letničkový záhon? Stačí zvolit jednodušší postup s minimálním úsilí

letničky

Pokud patříte mezi ty, kteří mají letničky spojené s náročnou výsadbou a následnou péčí, tak věřte, že existují postupy, díky kterým je proces jednodušší. Jak založit letničkový záhon s minimálním úsilí?

Letničky zkrášlí a ozdobí každý exteriér. Jak už sám název prozrazuje, jedná se o jednoleté rostliny, tj. na jedno léto. V jednom roce ze semen vyrostou a v tomtéž roce vytvoří nová semena. Většina pořizuje letničky jako nové sazenice, což přináší i každoroční náklady. Proto někteří pěstitelé se zaměřují na nenáročné letničky, které se samy přesévají.

Letničky vysévané napřímo

Mezi letničky vysévané napřímo patří například sluncovky, měsíčky, ostálky, chrpy či slunečnice. Mnoho let jsou na trhu i tzv. směsi těchto letniček, které oživí zahradu barevnými květy v podobě bílé, růžové či červené. K dispozici jsou i letničkové směsi složené z několika druhů rostlin, zpravidla z více než 15. Všechny rostliny mají schopnost samovolného přesevu. Nicméně je třeba zmínit, že někteří výrobci letničkových směsí doporučují zopakovat výsev každý rok. A to díky proměnlivosti zim u nás, díky čemuž nemusejí některé z rostlin na jaře vzejít.

Založení záhonu aneb jak na setí letniček

Směs se vysévá od konce dubna do konce května. Na místech s vyšší nadmořskou výškou netřeba spěchat, neboť pozdní jarní mrazíky by mohly vývoj rostlin zkomplikovat. Pokud se směs vyseje později, například až na začátku června, tak se v podstatě nic neděje. Jen rané letničky začnou kvést o pár týdnů déle. Neměli byste však volit místa, která bývají hodně zaplevelená. Plevel by letničkám konkuroval a vám přidělal zbytečně mnoho práce s pletím. Pakliže přesto chcete mít letničkový záhon na místě, kde je vyšší výskyt plevele, tak po něm rozprostřete vrstvu okolo 5 cm substrátu, který tak vytvoří efektivní bariéru.

květiny

Foto: Pixabay

Pečlivost se vyplácí

Záhon je třeba zbavit plevele, prokypřit a obohatit o kompost. Pro výsev zvolte bezvětrný den a semena vysévejte přímo z ruky a tzv. na široko. Výsev by měl být rovnoměrný. V případě použití letničkové směsi je třeba nejdříve pořádně promíchat. Osivo po výsevu zapracujte do půdy pomocí hrábí. Půdu utužte a jemným proudem vydatně zalijte. Záhon zavlažujte a zbavujte plevele jen do doby, než rostliny dorostou do výšky cca 15 až 20 cm.

Zdroj: nkz.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay