Nejvyšší čas na domácí bezinkový sirup. Příprava je jednoduchá

Domácí bezinkový sirup

Chodíte na procházky do přírody? Pokud ano, určitě víte, že takřka všude nyní kvete černý bez. Nádherné velké bělavé chomáče zdobí keře podél cest a line se okolo nich naprosto kouzelná vůně, která člověka doslova a do písmene omámí. Vy se jí můžete nechat unášet, nebo si užít květů černého bezu ještě mnohem více. Vyrobte si z nich sirup. Nyní je nejvyšší čas pro jeho přípravu, čehož jsme pochopitelně využili také a domácí bezový sirup si připravili. S vámi se podělíme o naprosto jednoduchý recept, který určitě stojí za vyzkoušení.

Pouhých pět ingrediencí

Než se vydáte na sběr bezových květů, určitě není od věci vědět, co všechno budete potřebovat. My vyrábíme bezinkový sirup z:

  • 40 květů bezu,
  • 100 gramů kyseliny citronové,
  • 4 větších citronů,
  • 2 kg třtinového cukru,
  • 2,5 litru vody.

Sběr bezových květů: Sběr bezových květů: Foto Radek Štěpán 

Vyrazte na bezové květy, je nejvyšší čas

Přesně tak. My jsme šli s košíkem a obyčejnými nůžkami. Při sběru květů je zapotřebí dávat pozor na to, zdali nejsou napadeny mšicemi. Ty bývají většinou černé, takže je bezesporu spatříte a takovéto květy nevezmete. S květy je třeba také nakládat poměrně opatrně. Zbytečně se z nich jinak setřepává pyl a kousky květů, což je škoda.

Domácí bezinkový sirupSměs pro výrobu sirupu z bezových květů: Foto Radek Štěpán 

Jednoduchá výroba sirupu z bezových květů

Přesně tak, nejde o nic složitého. Poté, co nasbírané květy vložíme do většího vědra, zalijeme je 2,5 litry vody. Může být převařená, ale nemusí. Poté vysypeme do směsi kyselinu citronovou a na kolečka nakrájíme citrony, které dobře promícháme s vodou a květy. Takto necháme směs přes noc. Druhý den už pouze slijeme voňavou šťávu do hrnce, přidáme cukr a postupně vaříme, až se cukr kompletně rozpustí. Pak už sirup putuje do lahví. V lednici vydrží klidně i rok, nicméně my ho vždy vypijeme mnohem dříve. 

Vaření bezového sirupuVařeni sirupu z bezových květů: Foto Radek Štěpán 

Zdroje info: Autor

Domácí bezinkový sirup: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.