Co vám mohou přinést borůvky? Antioxidanty, vitamíny i minerály

Borůvky

Borůvky jsou malé zázračné kuličky. Pokud jim dopřejete kyselou půdu a trochu péče, můžete si pravidelně sbírat jejich tmavomodré plody. V případě, že pěstujete jen dva či tři keříky, je velmi pravděpodobné, že budete schopni své borůvky konzumovat tak, jak je to nejlepší: ihned! Nebudete je zbavovat vitamínů vařením nebo mražením. Vzhledem k jejich výborné chuti je můžete využít místo dezertů (namísto toho, abyste je do dezertů dávali). Kromě skvělé chuti toho ale mají borůvky k dispozici mnohem více.

Borůvky zdrojem živin

V borůvkách se ukrývá naprostý poklad. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů a mohou být lékem na celou řadu nemocí. Ví se o nich, že podporují oběhový systém, chrání náš zrak a napomáhají trávení. Kromě toho mohou pomoci při snižování hladiny cukru v krvi. V současné době se zkoumá jejich vliv na léčbu alergií či prevenci rakoviny. Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů bychom se nedivili, kdyby takovou moc skutečně měly.

Borůvky
Foto: Unsplash

Příznivé účinky na oběhový systém

Pokud trpíte častými pocity těžkých nohou nebo máte dokonce oteklé končetiny, měli byste konzumovat více borůvek. Zmíněné potíže mohou být totiž důsledkem špatného oběhového systému. Borůvky podporují jeho správnou činnost, což může v konečném důsledku vést též k regulaci krevního tlaku a ochraně zdraví vašeho srdce.

Borůvky jsou známým antioxidantem

Antioxidanty jsou zodpovědné nejenom za tmavé zbarvení borůvek, ale též za některé z jejich zdravotních účinků. Užitečné jsou například při snižování hladiny špatného cholesterolu. Dobře fungují též jako lék na problémy s pamětí či v boji proti nachlazení a chřipce. Pokud chcete předcházet onemocněním, začleňte borůvky do své každodenní stravy. Antioxidační aktivita slibuje předcházení tak vážným onemocněním, jako je rakoviny (zejména pokožky – zpomalují stárnutí).

Vitamín A pro dobrý zrak a krásnou pleť

Borůvky jsou zdrojem vitamínu A. O něm je známé, že posiluje tkáně a reguluje tvorbu kožního mazu. Díky tomu je pokožka hydratovaná tak akorát a dochází ke zmírnění projevů akné (nebo k jejich úplnému vymizení). Obsah vitamínu E v borůvkách je pro pleť také prospěšný – podporuje regeneraci pokožky. Vitamín A je vhodný pro osoby, které pravidelně namáhají svůj zrak u obrazovek či za volantem. Pomáhá totiž při regeneraci zraku.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/zalety-borowki

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7442370/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!