Už zase vám nevyklíčila petržel? Zkuste ji trochu popostrčit s peroxidem vodíku – vše se dá ještě dohnat

Petrželka

Už zase vám nevyklíčila petržel? Zkuste ji trochu popostrčit s peroxidem vodíku – vše se dá ještě dohnat. Pěstování petrželky ze semen může být náročné – její semena jsou totiž známá svou pomalou klíčivostí, a to především kvůli přirozeně se vyskytujícím inhibitorům klíčení.

Použití peroxidu vodíku však může proces klíčení výrazně posílit a zajistit, že vaše petržel poroste efektivněji a intenzivněji. Pokud jste tedy s prvním jarním výsevem neslavili úspěch, zkuste to ještě jednou s touhle malou vzpruhou.

Jak se to se semínky petrželky

Semena petržele obsahují vysoké množství látek, které zpomalují proces klíčení, tzv. inhibitorů klíčení. Tyto inhibitory převládají zejména v semenech z předchozí sezóny.

Abyste minimalizovali vliv těchto inhibitorů a zlepšili klíčivost, vybírejte semena stará dva až tři roky, protože obsah inhibitorů je v nich výrazně nižší. Ovšem možné jsou i jiné varianty.

Petržel, klíčení, semena, výsev, peroxid vodíku

Foto: Pixabay

Předúprava semen pro zlepšení klíčivosti

  • Semena petržele namočte alespoň na 24 hodin do čisté vody, aby se z nich vyplavila část inhibitorů.
  • Po namočení semena vyjměte z vody, nechte je mírně oschnout, ale neskladujte je, protože by mohlo dojít k růstu plísní. Místo toho je ihned zasejte.
  • Ovšem ještě více vám může pomoci obyčejný peroxid.

Připravte si 3% roztok peroxidu vodíku. Namočte semena do tohoto roztoku na 15 minut. Toto krátké působení peroxidu vodíku naruší vnější vrstvy obalu semen, čímž se účinně sníží vliv inhibitorů klíčení. Po namočení semena důkladně opláchněte pod čistou tekoucí vodou a nechte je mírně oschnout.

Ošetřená semena ihned zasejte. Použití peroxidu vodíku zkracuje dobu klíčení z několika týdnů na pouhých několik dní, ale buďte opatrní s dobou namáčení, aby nedošlo k poškození semen.

 

Zdroj: https://pestujzeleninu.cz/jak-naklicit-seminka-v-bylinkovem-odvaru/, https://www.bestent.cz/pestitelska-rubrika/jak-sazet-petrzel–kompletni-pruvodce-pro-zacatecniky-i-pokrocile/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)