Kartonové krabice nevyhazujte: Efektivní využití na zahradě

krabice

Kartonové krabice můžete zlikvidovat a odnést do kontejneru k další recyklaci. Nicméně je můžete také efektivně využít na zahradě. Karton má řadu výhod, k tomu ho máte zdarma. Poradíme, jak a k čemu ho použít v exteriéru.

Eliminace nadměrného šíření plevele

Rozdělané krabice naskládejte tak, aby se překrývaly a vytvořila se jednolitá vrstva. Takto naskládané kartony lehce postříkejte vodou, neměly by být ovšem úplně nasáklé. Jemně je přitlačte, abyste zajistili dobrý kontakt lepenky s půdou. Potom je na několika místech zatižte kameny, aby je nemohl odnést vítr. Navrch dejte ještě kůru jehličnanů, posekanou trávu či shrabané listí.

Než se karton rozloží, zabrání růst plevele tím, že zablokuje sluneční záření a většina z nich tak bez přístupu nemůže růst. Současně umožní pronikání vody i vzduchu do zeminy a podpoří podzemní život. V průběhu sezony je vhodné každý měsíc karton obměnit, dle toho, jak rychle se rozkládá.

Mulčování kartonem

Kartonové krabice lze použít k mulčování. Zde však pozor na to, že si musíte být jisti, že jsou zcela přírodní. Nejlepší jsou šedé nebo hnědé bez fólií a laku. Ideálně vyrobené z přírodních materiálů neobsahující žádné syntetické materiály, které by mohly být pro vaši zahradu škodlivé. Hlavně si dávejte pozor na to, čím jsou kartonové krabice lepené. Před použitím kartonů na mulčování je třeba z nich rovněž odstranit veškeré štítky, nálepky, pásky i sponky.

Mulčování kartonem je dobré i ke zlepšení stavu půdy na zahradě. V kartonových krabicích je vysoký podíl celulózy, která dokáže přilákat žížaly. Ty patří mezi ocenitelné pomocníky ke zúrodnění půdy. Pokud zeminu přikryjete kartonem, zabráníte tímto vysušování půdy. Sazenice nebude potřeba tak často zalévat, čímž ušetříte na vodě. Mulčování je snadné. Stačí položit vrstvu kartonu (krabice nařezat na proužky nožem, řezačkou) na půdu okolo rostlin a zasypat vrstvou mulčovací kůry.

kartonové krabice

Foto: Pixabay

Karton pro založení nového záhonu

Nejdříve vyberte místo pro nový záhon. Poté můžete založit záhon způsobem, že jako první vrstvu použijete vyzrálý kompost a druhou budou kartonové krabice, které rozložíte na zemi. Je třeba odříznout menší části, aby bylo možné vytvořit pravidelný tvar záhonu.

Zdroj: living.iprima.cz, chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay