Fuchsie nemusíte vždy zimovat jen doma. Řada z nich dokáže přežít s malou pomocí i venku

Fuchsie nemusíte vždy zimovat jen doma. Řada z nich dokáže přežít s malou pomocí i venku. Fuchsie jsou oblíbené květiny kvůli svým nádherným květům a různým druhům. Pokud pěstujete některý z původních druhů fuchsií nebo jeho kříženců, nemusíte je vždy zimovat v domě. Lze použít i jinou techniku.

Fuchsie byly poprvé objeveny v Jižní Americe v 17. století a byly pojmenovány po německém lékaři a botanikovi Leonhartu Fuchsiovi.

Jak zimovat fuchsie venku

Pokud nemůžete fuchsie přezimovat v pohodlí domova, pak určitě vyzkoušejte unikátní kanadskou metodu, díky níž dokážou původní druhy a jejich kříženci ve venkovních podmínkách přežít. A v čem spočívá? Stačí je jednoduše zakopat na zahradě a přikrýt senem a mulčem. Pro začátek všechny fuchsie seřízněte na výšku 20 až 30 cm. Nemusíte se bát opravdu radikálního zásahu – na jaře znovu obrazí.

Mezitím na zahradě vykopejte jámu hlubokou asi 60 cm a vyložte ji materiálem, který dokáže rostlinu dobře odizolovat vůči nepříznivým venkovním teplotám. Může jít například o seno, slámu nebo suché listí. Rostlinu ponechte v květináči a uložte ji do otvoru tak, aby ležela na boku. Rostliny je vhodné ještě dostatečně zasypat kůrou nebo zakrýt smrkovými větvičkami, díky tomu bez potíží přežijí.

Fuchsie

Foto: Pixabay

Jak se postarat o zazimované fuchsie

Fuchsie zimující v zemi ponechte celou zimu jejich osudu a vykopejte je až začátkem března. Znovu je seřízněte (odstraňte všechny slabé a nemocné výhony), poté je přesaďte a dobře pohnojte. Uvidíte, že velmi rychle obrazí a brzy nasadí na květy.

Tradiční metoda zimování fuchsií

Existují ovšem i tradiční způsoby. A jak na ně? Na konci vegetačního období přemístěte květináče s fuchsiemi z terasy nebo balkonu do vnitřních prostor. Mělo by se jednat o místnosti s teplotou 8 až 10 stupňů Celsia. Poté rostlinám zkraťte výhony asi na ⅓ délky a omezte zálivku v zimě na 1krát týdně. Nenechte se zaskočit tím, že listy fuchsií opadají – rostlina se nachází v období zimního spánku a nepotřebuje je. Nikdy však, ani přes absenci listů, nesmíte nechat půdu zcela vyschnout, protože pak rostlina zahyne.

TIP: Původní botanické druhy fuchsií, například Fuchsia corymbifolia, F. excorticata aka a F. magellanica ‚Globosa‘, lze zimovat venku.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-fuchsii-prezimovani-zastipovani-hnojeni-letneni.html, https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zahrada/pestujeme-fuchsie.php, https://www.magazinzahrada.cz/mrazuvzdornou-fuchsii-nemusite-na-zimu-schovavat/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)