Chryzantéma: Jak to udělat, aby příští rok zase vykvetla

Chryzantémy

Když už na zahradě všechno odkvetlo, můžeme se radovat z pestrobarevných barev opadávajících listů. Jestliže vám to nestačí, máme pro vás další řešení: chryzantéma. Tato rostlina je dostupná v celé spoustě barev i velikostí. Poradí si i s nízkými teplotami a nevyžaduje příliš péče, což je důvod její obliby. Tyto dvě vlastnosti jsme ale začali využívat také na hřbitovech. Dlouhodobé kvetení dokáže zkrášlit hrob na dušičky a ještě déle.

Chryzantéma v nádobě i zemi

Můžete si vybrat, zda si svou rostlinu budete pěstovat v nádobě nebo na záhonu. Velkou výhodou je kromě již zmíněných také to, že chryzantéma vám může příští rok vykvést znovu. Stačí, když budete vědět, jak se o ni postarat. Poté už vaše rostlinka nikdy po odkvětu neskončí v kompostu či dokonce v popelnici. Základem je dopřát jim neustále vlhkou půdu a slunečné stanoviště.

Chryzantéma

Foto: Pexels

Když si rostlinu přinesete z obchodu

První rostlinku obvykle zakoupíte v zahradnictví nebo v supermarketu. Doma si ji připravte na místo, které není příliš studené. Obzvláště pozor si dejte na průvan. Přílišná vzdušná vlhkost rostlině neprospívá, může vzniknout celá řada houbových a plísňových onemocnění. Je dobré přidat rostlině trochu hnojiva pro krásnější kvetení. Zálivku provádíme přímo ke kořenům a nezaléváme příliš mnoho. Rostlina bude tolerovat raději sucho, než přemokřenou půdu.

Odkvetlé květiny

Pro co nejbohatší kvetení je dobré odkvetlé květiny odstraňovat. Ideálně k tomu použijte čisté zahradnické nůžky, které se postarají o co nejčistší řez. Kromě toho, že rostlina pokvete bohatěji, odstraníte také nepříznivý vzhled – odkvetlé květy nemusí vypadat příliš krásně. Zaštipujeme také násadu květních poupat, díky čemuž dosáhneme větších květů. Zároveň nebude rostlina „přeplněná“, takže minimalizujeme riziko houbových chorob.

Zazimování rostliny

Chryzantémy mohou být venku do prvního sněhu. Pokud je máte v nádobě, přeneste ji pod stříšku. Jakmile rostlina nenasazuje další květy, je připravena přečkat zimu. Poskytněte jí k tomu světlé místo s teplotou od 5 do 8 °C. Občas rostlinu zalijte, ale pamatujte, že rostlina bude vyžadovat mnohem menší zálivku. Na jaře ji přemístěte do místnosti s teplotou asi 12 °C a zajistěte větší zálivku. To ji probudí po zimě a nastartuje její růst. Na podzim pak opět vykvete.

Zdroje info:

https://www.almanac.com/plant/chrysanthemums

https://www.ireceptar.cz/zahrada/listopadky-pestovani-30001010.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!