Prodloužení životnosti cibule: Tipy na skladování pro zajištění čerstvosti – pomůže optimální prostředí i obyčejná silonka

Uskladnění cibule

Prodloužení životnosti cibule: Tipy na skladování pro zajištění čerstvosti – pomůže optimální prostředí i obyčejná silonka. Cibule, nepostradatelná složka kulinářského umění, dodává pokrmům jedinečnou chuť a vůni. Pro zachování její čerstvosti a prospěšných vlastností je nezbytné vědět, jak tuto všestrannou zeleninu doma skladovat. Objevte ideální místo, které zajistí, že vaše cibule zůstane v dobrém stavu po dobu nejméně 6 měsíců.

Lze cibuli skladovat v chladničce?

Ačkoli někteří lidé vkládají cibuli do chladničky, zejména v teplejších měsících, kdy jsou produkty kvůli teplu náchylné k rychlejšímu kažení, může mít chlazení cibule ve skutečnosti kontraproduktivní účinky. Nízké teploty mohou způsobit, že cibule změkne nebo zplesniví.

Ideální podmínky pro skladování cibule

Místo v lednici je nejlepší skladovat cibuli na tmavém, chladném, suchém a dobře větraném místě. Vhodné mohou být kuchyňské skříňky, ale pokud možno vždy mimo dosah sporáků a trouby, protože kolísání teploty v okolí cibule může vytvořit vlhké prostředí.
Ideální podmínky pro uchování cibule čerstvé až po dobu šesti měsíců nabízí obvykle garáže a sklepy – panuje v nich totiž optimální teplota nad bodem mrazu. Kromě toho je také důležité chránit cibuli před přímým slunečním světlem, protože sluneční teplo může podporovat růst plísní.

cibule

Foto: Pixabay

Správná technika skladování cibule

Způsob skladování cibule je stejně důležitý jako místo. Pokud jste cibuli zakoupili v supermarketu v plastovém sáčku, vyjměte ji z obalu. Odborníci důrazně nedoporučují skladovat cibuli ve vzduchotěsných plastových nádobách, protože to může rychle vést ke zkažení. V plastových sáčcích se zase může zachytit vlhkost, která podporuje rozvoj plísní.
Místo toho je vhodné používat pro skladování cibule košík nebo papírový sáček, který umožňuje cirkulaci vzduchu. Tento způsob uchovává čerstvost této zeleniny po dobu tří až šesti měsíců, ovšem použít lze i nepotřebné nylonové punčocháče. Jak na to?

  • Do jedné nohavice punčocháčů vložte cibuli a nad ní zavažte uzel.
  • Tento postup opakujte s dalšími cibulemi, dokud nebude nohavice plná.
  • Pokračujte s druhou nohavicí punčocháčů, a nakonec získáte řetěz z cibule.
  • Punčocháče zavěste na chladné a suché místo, kde cibule vydrží opravdu dlouho.
  • Cibule je základním kuchyňským prvkem, který dodává chuť a charakter celé řadě pokrmů. Správné skladování má zásadní význam pro zachování její čerstvosti a výživových hodnot. Snažte seji vždy uchovávat na tmavém, chladném a dobře větraném prostoru, například v garáži nebo ve sklepě. Opravdu se to vyplatí.

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/5-tipu-na-spravne-skladovani-cibule-cesneku, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-skladovat-cibuli/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-skladovat-cibuli-30000404.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)