Zázvor dokáže doslova zázraky, ale může i škodit

Zázvor

Máme nějaké druhy koření, které dokáží jídlo úžasně dochutit. A umí i pomoci od různých nemocí, občas i nahradit léky. Mezi ně patří tymián, skořice, kurkuma, dále také medvědí česnek, a dokonce i zázvor. Který podporuje trávení a pomáhá při nachlazení. 

Dá se zázvor použít jako lék?

Je považovaný za takový přírodní všelék. Většina má výhrady, proti jeho silné chuti a aroma. Ale určitě doporučujeme vyzkoušet. Je známý hlavně pro to, že má protizánětlivé účinky. Určitě zlepšuje trávení a tím i celkovou detoxikaci. Dále podporuje vstřebávání. A léčí potíže, které mohou být spojené se zažíváním. Pomáhá při chřipce či nachlazení, ulevuje při dýchacích potížích a bolesti. Podporuje krevní oběh. A posiluje srdce, dokonce i snižuje srážlivost krve. Může i ulevit od těhotenských nevolností.

Květ zázvoru

Květ zázvoru: Foto Pixabay

Může u škodit

Ovšem ve velkém množství může uškodit třeba lidem, co trpí na vysoký tlak. Mohou s toho mít kupříkladu problémy se žaludkem či žlučníkem. Zázvor dokonce i odbourává rakovinné buňky.

Jak se dá použít v kuchyni?

Dá se říct, že v kuchyni má široké uplatnění. A také je nepostradatelný v čínské nebo indické kuchyni. Možná znáte zázvorový likér, marmeládu, kandovaný zázvor či jiné dobroty ze zázvoru. Byl to takový univerzální lék už ve starověku. Tady u nás se dá sehnat buď jako sušený prášek, nebo čerstvý, a to v podobě kořenu. Pokud doma máte zázvor čerstvý, můžete jej použít například na dochucování polévek či omáček. Dále také k hovězímu a vepřovému masu a i k mořským plodům. A skvěle také chutná se zeleninovou směsí. Ve většině našich receptů se zázvorem dá nahradit i česnek. A určitě jej doporučujeme použít jako přísadu do perníku. Kromě zázvorového čaje, který je mimochodem léčivý, můžeme sehnat i limonády se zázvorem či tonic nebo pivo.

Zázvor: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.