Jak na šetrné odstranění mrtvé rostlinné hmoty ze záhonů a co si s ní později počít

Bylinkový záhon

Říká se, že zahrádkář nikdy nespí. A to ani ve chvíli, kdy má příroda za jeho okny ještě hlubokou půlnoc. Dobrým příkladem jsou například trvalkové záhony.

I když to vypadá, že se pod jejich povrchem ještě vůbec nic neděje, skutečnost je v mnoha ohledech jiná. A pokud budeme s jejich údržbou čekat na to, až se začne „něco“ dít, pak dost možná propásneme optimální chvíli k co nejefektivnějšímu zásahu.

Kam uložit nepotřebnou rostlinnou hmotu

Dost možná jste už ostříhali všechny suché části z trvalkového moře. Ovšem co si s nimi počít dál? Velké kusy sesbírejte ručně a uložte na kompost, anebo je naopak rozlámejte nebo rozdrťte na menší kousky a přisuďte jim roli šikovného mulče.

Foto: Pixabay

Ten se na záhonky hodí z mnoha důvodů. Především zadržuje v půdě vlhkost, takže jí nehrozí vysušení jarními mrazy nebo větrem. A samozřejmě částečně chrání i samotné rostliny. Pokud se naopak rozhodnete co nejvíce rostlinné hmoty ze záhonu odstranit, budete se muset kromě ručního sběru spolehnout i na vyhrabávání.

Pečlivost se při péči o záhony (ne)vyplatí

K tomu jsou potřeba hrábě s širokými, měkkými a pružnými plastovými prsty, jinak snadno nechtěně poškodíte kořenový systém rostlin a možná i rašící lístečky. Z téhož důvodu není nutné být při vyhrabávání přehnaně pečliví.

Náš tip: pokud na záhonku pěstujete i jarní cibuloviny, dbejte na to, abyste všechno stihli předtím, než pořádně vyrostou a vykvetou.

Koneckonců – rostlinné zbytky nově rašícím zeleným kráskám nijak nevadí. Jsou spíše estetickým problémem. A když uvážíme, že trvalkové záhony velmi brzy zaplní opět nový život, opravdu není nutné věnovat vyhrabávání nějak přehnanou péči. Ušetřenou energii jistě na zahrádce využijete jinak a lépe.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)