Vypěstujte si brutnák, který půvabně vyzdobí a ozvláštní zahradu

brutnák

Projít kolem brutnáku bez toho, aniž byste si ho všimli? Ne, tak to opravdu nepůjde. Za jeho půvabnými květy se otočí každý kolemjdoucí. Takzvaný Borago officinalis se řadí mezi rostliny drsnolisté, kterých po celém světě najdeme přes sto druhů. Jak tedy tuto krásnou rostlinu pěstovat na zahradě, aby nás těšila krásnými květy?

Jak brutnák roste

Jakmile brutnák vyklíčí, rychle naroste a po zemi vytvoří široce rozložené listy, které zcela pokryjí půdu. Listy jsou štětinaté, zkrabacené a celokrajné. Od začátku léta se můžete těšit na štětinaté stonky s bohatým květenstvím. Na lodyhách se vytvoří několik lístků, které ale budou o dost menší než listy u země. Stonky s květy mohou dosahovat až sedmdesáti centimetrů. Ovšem výšku ovlivníte především živinami a vlhkostí v půdě.

Květy budou zdobit rostlinu poměrně dlouho, a to od června až do prvních mrazů. Jsou přibližně dva centimetry velké a mají půvabnou blankytnou barvu, která zaujme každého. Pokud byste brutnák chtěli namnožit, učiňte tak pomocí semen.     

brutnák
Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Na péči není rostlina náročná, ale aby se plně rozvinula a pořádně narostla, bude potřeba jí dopřát kyprou, humózní a úrodnou zeminu. A pokud ho dobře zásobíte vápníkem, bude opravdu spokojený. Místo volte slunné, snese však i polostín. Co se týká rostlin, ty lze předpěstovat doma. Pozor si dávejte při vysévání semen a umísťujte je alespoň pět centimetrů od sebe, abyste při výsadbě na záhon nepoškodili kořeny. Brutnák však nemusíte předpěstovat, jeho semena můžete na začátku května vysévat přímo na zvolené místo. Semena umísťujte 40 centimetrů od sebe. A pokud ho necháte na zahradě spokojeně růst, vysemení a příští rok se budete moci těšit z dalších krásných květů.     

Jak brutnák využít?

Brutnák se rychle rozrůstá, proto, pokud se ho někde v záhoně budete chtít zbavit, můžete ho jednoduše zrýt a pomocí rýče rozsekat. Štěstí je, že nepodráží z kořenů. Lze ho také vytrhat a umístit na kompost. Co je jistě dále výhodou, že přitahuje včely, ale i motýly. V mnoha zemích se také pěstuje na polích za účelem přilákání medonosného hmyzu.      

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/045-jak-pestovat-brutnak-rozmnozovani-substrat-zalivka-svetlo-umisteni-prezimovani-zazimovani-hnojeni, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/brutnak-borago.htm

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)