Třas u psa: víme, co je jeho příčinou

Pes

Třes u psa nemusí znamenat žádný vážný problém. Pravděpodobně jste se s ním již u svého mazlíčka setkali. Stejně jako u člověka může docházet k několika důvodům, proč se pes třese. Může to být strach, zima, ale také radost. V některých případech ale může třas zvířete znamenat i vážné zdravotní potíže. Jak tedy rozeznat jednotlivé druhy třasu, abychom správně odhalili, kdy je čas navštívit veterináře?

Zima

Jeden z důvodů, proč se pes třese, může být stejný jako u člověka. Je jím zima. Ano, i psům může být zima navzdory jejich kožichu. Ne všichni psi mají hustou a dlouhou srst a i ti, kdo ji mají nemají vyhráno, když jsou vystaveni nepřízni počasí po dlouhou dobu (například když je uvážete někam, kde se nemohou skrýt před deštěm či sněhem). Je to jako když si vezmete zimní bundu – myslíte, že v ní bude teplo pro spánek po celou noc? Některá plemena, jako jsou čivavy, yorkšíři či chrti si na procházku zimní krajinou zaslouží nějaký obleček, aby jim nebyla zima. Například u značky Vsepropejska jsou zimní oblečkyVsepropejska jsou zimní oblečky pro psy k dostání v mnoha variacích (svetry, overaly, bundy, mikiny) a dasí se sehnat i přímo na určitá plemena.

Pes

Foto: Pixabay

Silné emoce

Také pes je schopen prožívat určité emoce. Může být veselí, smutný nebo třeba podléhat stresu. Právě ten je nejčastější příčinou toho, proč se pes z emočních důvodů třese. Může se tedy začít třást, když pro něj chystáte něco, co nemá rád – cestu autem, návštěvu veterináře nebo třeba koupání. Vystrašený pes se jednoduše třese. Někteří psi se třesou, když poznají, že se jejich páníček chystá odejít. To je známkou separační úzkosti. Pokud se pes bojí, pak se může třást, přikrčí se, vrčí, má svěšené uši či ocas mezi nohama.

Třes po cvičení

Pokud je cvičení příliš intenzívní, může u psa vyvolat třas. Ten pomáhá svalům zotavit se. Někdy je ale známkou příliš velké únavy. Pokud jste to přehnali, napříště zkuste se svým mazlíčkem cvičit méně intenzivně nebo kratší dobu. Příliš namáhavá činnost může zatěžovat srdce i klouby psa.

Otrava a nevolnost

Pokud sníte něco špatného, může se i u vás objevit třes. Může to být z důvodu toho, že pes snědl něco zkaženého, nebo dokonce otráveného. Otravu poznáte tak, že pes zvrací, má průjem, horečku, sliní, je letargický a unavený. V takovém případě je na místě okamžitě navštívit lékaře. Někdy za otravu mohou i páníčkové, kteří podají psovi nevhodnou stravu. Psi nemají jíst cibuli, hrozny ani čokoládu.

Neurologická onemocnění

Pokud se pes třese i tehdy, když se nic znepokojivého neděje, může to být v důsledku neurologického onemocnění. Může jít například o epilepsii. Ta se projevuje také nekontrolovanými pohyby končetin a čelistí, někdy doprovázenou i pomočením nebo pokálením se. Záchvat epilepsie obvykle trvá jen několik minut. Pokud je to déle, kontaktujte veterináře.

Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-dlaczego-pies-sie-trzesie-drzy,nId,5224998

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!