Jak šetřit vodou na zahradě – tipy pro ty, co to s ekologií myslí opravdu vážně

Voda je vzácný zdroj, se kterým je nutno nakládat uvážlivě. To je zkrátka fakt. Pravdou je ovšem také to, že krásný trávník je třeba zalévat a u okrasných nebo užitkových záhonech to platí dvojnásob. Proto vám ukážeme řešení, která vám umožní dosáhnout obojího.

Voda pokrývá asi dvě třetiny povrchu Země. Ovšem čisté pitné vody je v tomto množství pouze 0,3 procenta. A to navíc v regionálně značně nerovnoměrném rozdělení. Zatímco jeden Evropan využije v průměru asi 150 litrů pitné vody denně, velké množství lidí v Africe a v dalších částech světa si musí poradit s pouhými 20 litry denně. A mnozí z nich se navíc za vodou musí vydávat na několikahodinovou cestu pěšky. Z tohoto úhlu pohledu se tedy zalévání pitnou vodou jeví tak trochu jako plýtvání. Ovšem ve hře jsou i ekonomické faktory.

Jak snížit plýtvání vodou

Podle studie podniknuté pro Evropskou komisi by bylo možné snížit množství vody spotřebované pro osobní potřebu o téměř 50 procent, a to ze ze 150 litrů na 80 litrů denně. V mnoha oblastech každodenního života lze dokonce vzácnou pitnou vodu nahradit nashromážděnou dešťovou vodou. A snížení spotřeby vody také samozřejmě prospěje i vaší peněžence, protože cena vody v posledních letech výrazně vzrostla.

Zalévání

Foto: Pixabay

Účinná řešení pro soukromou zahradu

Nejsnazší způsob zajištění odpovědné spotřeby vody ve vaší zahradě spočívá v použití trysky se spouští, kterou umístíte na zahradní hadici. Voda vytéká pouze tehdy, je-li stisknuta spoušť, a tak nedochází k žádným ztrátám vody, když je hadice pohozena jen tak na zemi.

Ještě hospodárnější řešení skýtá automatický zavlažovací systém – můžete si pořídit například ten s regulací zalévání pomocí čidla vlhkosti půdy a nebo ještě více vylepšené individuálně nastavitelné kapkové zavlažování. To umožňuje při správné dokonce zavlažování rostlin pod zemí přímo u kořenů bez jakýchkoli ztrát způsobených odpařováním, což je především během léta poměrně častý problém.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Staňte se na Den Země aktivistou: šetřete vodou s Gardenou * Voda je vzácný zdroj, se kterým je nutno nakládat uvážlivě * Pravdou je ale i to, že krásný trávník je třeba zalévat * Gardena nabízí řešení, které vám umožní dosáhnout obojího. | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)