Petrželka: návod, jak tuto univerzální bylinku pěstovat

Petrželka

Petrželka patří k nejoblíbenějším bylinkám na celém světě. Oblíbená je zejména na Středním východě, kde je s oblibou používána v téměř každém pokrmu. Také u nás ji používáme velmi často, spíše jako ozdobu. Petrželku můžeme v podstatě rozdělit na dva typy: petrželka s hladkými nebo kadeřavými listy. Kromě vzhledu těchto dvou spočívá rozdíl také v jejich chuti. „Petrželka kudrnka“, jak kadeřavou petrželku obvykle nazýváme, nemá tak výraznou chuť.

Petržel a petrželka

Někdy může dojít k záměně těchto dvou pojmů. Zatímco petržel je podzemní část, petrželka roste nad zemí. Petržel má bílou barvu a řadíme ji mezi kořenovou zeleninu, petrželka je zelená. Petrželka jsou v podstatě listy petržele, jsou jej nadzemní částí. Protože ale pěstován petržele trvá poměrně dlouhou dobu, je velmi oblíbené pěstovat speciální odrůdu, kdy rostou pouze nadzemní části. Takto bude petrželka rychleji k dispozici a pěstování není tolik náročné – zvládnete to i v nádobě.

Výsev petrželky

Semena můžeme zasít v interiéru nebo přímo do zahrady. Při přesazování je ale zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti, protože je to rostlinka s extrémně citlivými kořeny. Proto se přikláníme k výsevu rovnou na konečné stanoviště. Semínka jsou velmi drobná a dlouho klíčí, proto je dobré, když je vysadíme společně se semínky ředkvičky. Ta naopak roste rychle, čímž nám označí řádek. Sklidíme ji ještě předtím, než se objeví petrželka.

Petrželka

Foto: Pixabay

Kdy začít s výsevem?

Pokud chcete pěstovat uvnitř, můžete začít kdykoli v roce. Pro pěstování na zahradě si můžete rostlinky předpěstovat 8 až 10 týdnů před posledními mrazy. Pro přímý výsev je možné semena vysadit asi 3 až 4 týdny před posledním jarním mrazem.

Pěstování petrželky

Klíčení petrželky je velmi pomalé (cca 3 týdny potrvá, než se objeví první zelená rostlinka), a bohužel je počet vzejitých semen poměrně nízký. Pro zvýšení klíčivosti je vhodné semena přes noc namočit a teprve na druhý den vysadit. Ideální teplota pro klíčení je 21 °C, ale postačí i nižší teploty. Pro petrželku vyberte slunné místo s propustnou půdou bohatou na živiny. Udržujte ji bez plevele.

Následná péče o petrželku

Zejména po výsadbě a v létě je důležité petrželku pravidelně zalévat – můžete zvážit vrstvu mulče pro zachování vlhkosti a potlačení růstu plevele. Pak už jen stačí kontrolovat, zda rostlinky nenapadli nějací škůdci.

Sklizeň

Jakmile se listy petrželky skládají ze tří segmentů, můžete je začít sklízet. Vhodné jsou pro okamžité použití. Čerstvou petrželku nevaříme, přidáváme ji do již hotových pokrmů. Listy sklízíme tak, že je odřezáváme i se stonky. Pokud nespotřebujete všechny sklizené listy, můžeme je dát do sklenice s vodou (jako třeba řezané květiny), zabalit do plastového sáčku a skladovat v lednici po dobu až dvou týdnů). Petrželku můžete také zamrazit – stačí ji nasekat a dát do sáčku nebo nádoby, nebo ji smíchat s vodou a dát do tvořítka na led. Vhodným způsobem uchování petrželky je její sušení – ve vzduchotěsné nádobě pak petrželka vydrží až jeden rok.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/parsley

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!