medvedi-cesnek3

Jak uchovat jarní bylinky po celou sezónu – vsaďte i na pomoc z pohádky

Děláte si zásoby medvědího česneku, jemné pažitky z příšeří lesa nebo mladých lístků sedmikrásek, pampelišek či podbělu? Pak byste měli vědět, že pokud je dobře uchováte, můžete se z jejich šťavnatosti a množství vitamínů těšit celou sezónu – a to včetně zimních měsíců.

Možných způsobů je celá řada. Lze samozřejmě použít nejrůznější formy mrazení, ale hodit se vám bude i olejový nálev nebo třeba solanka.

Bylinky přinesené z přírody nemusíte spotřebovat hned

Pokud je dobře omyjete a osušíte, stačí je poté uložit do vakuové krabičky a uskladnit v lednici. Některé typy tu vydrží k dva měsíce, minimálně týdenní trvanlivost je však u všech listů a natí zaručena po dobu týdne (květy bohužel vydrží méně).

Foto: Pixabay

Zamrazte vše, co se dá

Prvním způsobem je samozřejmě mrazení klasicky nasekané natě. Stačí ji naporcovat do sáčků nebo krabiček a máte hotovo. A zamrazit můžete i celé svazky a minimalizovat tak úbytek vitamínů a dalších cenných látek. Jeden svazek by měl vydat na kompletní dochucení jídla, takže dobře vybírejte velikost. Jednotlivé svazky zabalte do potravinové folie a uložte do krabičky

A použít můžete i ledové bylinkové kostky. Jednoduše bylinky nasekejte, nasypte do tvořítek na led, lehce přimáčkněte, zalijte vodou a dejte zamrazit. Do jídla pak odeberte vždy jednu nebo dvě kostky.

Vsadit může i na pomoc z pohádky

Máme na mysli ingredienci, která je jednoznačně nad zlato – kamennou sůl. Bylinky, které chcete nakládat, nejdříve podrťte v mixéru, aby se částečně odšťavnily. Poté je zasypte solí a jakmile se všechna rozpustí, uložte vše do lednice. Odebírejte podle potřeby a jídlo už raději nesolte, mohlo by být jednoduše slané příliš moc.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/bydleni/kuchyne/25411-jak-zamrazit-bylinky-aby-si-uchovaly-chu-i-aroma/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *