Oleandr je nebezpečná ale krásná rostlina – tipy pro nádherné květy

Tato rostlina může vaši zahradu krásně ozdobit. Tedy pokud je zdravá a krásně kvete. Přílišný náhlý žár jí může uškodit, a tak zejména léto pro něj může být kritickým obdobím. Vyvarujte se častému stěhování této rostliny. Víte, že oleandr si můžete namnožit doma a získat tak hned několik rostlinek ve své zahradě? A jak je to s hnojením? To vše uvádím v tomto článků.

Jak na zálivku?

Správná zálivka je podstatou péče o každou rostlinu. U oleandru platí, že nemá rád tvrdou vodu, takže jej pokud možno zalévejte dešťovou vodou (nebo vodou odstátou minimálně hodinu). Někdy se o zálivku postará příroda sama, ale zkušenosti z posledních let říkají, že zejména v létě je potřeba nějakou tu vodu rostlinám přidat a nespoléhat se pouze na srážky. Nedostatečná zálivka se projevuje ztrátou listů. V takovém případě je nutné holé větve odstranit a přenést rostlinu do stínu, kde ji pomalu začněte zalévat.

Jak je to s hnojením?

Od května až do půlky srpna hnojte oleandr každých črtnáct dní. Jaké hnojivo použít? Můžete zvolit klasické hnojivo na pokojové rostliny. Bohatě to postačí.

Jak co nejjednodušeji rozmnožit oleandr?

Odpověď zní: řízkování. Je to nejspolehlivější a zároveň nejjednodušší způsob, jakým můžete rostlinu rozmnožit. Oleandr potřebuje tvarovat a ořezávat, aby si zachoval svůj tvar. To se dělá obvykle na jaře a v létě. Není nic snadnějšího, než si při této činnosti nechat některou z oříznutých větviček (samozřejmě zralou a bez známek mechanického poškození) a dát ji do vody. Po zakořenění můžeme zasadit.

Oleandr: Foto Pixabay

Choroby oleandru

U této nádherné rostliny se nejčastěji projevují tyto dvě choroby:

  • žloutnutí listů,
  • malé nádorky a kroucení listů s pupeny,
  • listová skvrnitost.

Žloutnutí listů

Původcem tohoto žloutnutí může být náhlé sluneční světlo nebo změna umístění oleandru. Prevence je jedna věc, ale co dělat, když už se to stane? Dejte rostlinu do polostínu a sestřihněte ji. Zalévejte jen mírně a zkuste přihnojit hnojivem na oleandry a ibišky.

Malé nádorky a kroucení listů s pupeny

Všechny postižené části odstříhněte a vyhoďte. A to nekompromisně do směsného odpadu, protože se nehodí ani na řízky, ani do kompostu. Mohli byste si tak infikovat celou zahradu.

Listová skvrnitost

Jedná se o problém většinou v zimě. Je totiž způsoben nedostatkem světla. Abyste se skvrnitosti zbavili, postačí, když oleandr přenesete tam, kde je větší světlo.

Oleandr: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!