Kořeny ukazují zdraví rostliny: orchidej je trochu specifická

Orchidej v květináči

Kořeny orchideje mohou vypovědět leccos o zdraví rostliny. Pokud jsou nacucané a kašovité, je to známkou toho, že je přeléváte. Svrasklé a scvrklé kořeny znamenají nedostatek vody. Světle zelené, svěží a křupavé kořeny jsou známkou toho, že se vaše orchidej těší dobrému zdraví. Pokud je má vaše rostlina, odvádíte dobrou práci při pečování o ni a pokračujte v tom i nadále.

Stříbrné nebo šedé kořeny

Stříbřité zbarvení do šedé barvy je známkou toho, že vaše rostlina má žízeň. Je třeba provádět zálivku častěji, než jste dosud dělali. Pro okamžitou podporu vláhy kořenů je zkuste namočit do umývadla s vodou asi jen na dvě minuty. Předtím, než orchideje vložíte zpět do květináče, si musíte být jistí, že přebytečná voda odtekla ven. Nenechávejte ležet svou rostlinu ve vodě příliš dlouho, protože pak by mohly kořeny začít zahnívat.

Kořen orchidej

Foto: Pixabay

Orchidej má bílé kořeny

Bílé kořeny u odrůdy Phalaenopsis mohou znamenat, že postrádají chlorofyl. Ten se tvoří pouze tehdy, když jsou kořeny vystaveny světlu. Proto je dobré pěstovat květináče v průhledných květináčích, aby měly dostatek světla. Nevadí, když některé kořeny vyčnívají ven z nádoby. Orchideje též postavte na místo, kde je dostatek světla, ale ne přímé sluneční světlo.

Hnědé kořeny kašovité struktury

Ty jsou známkou toho, že vaše rostlina má vody více, než skutečně potřebuje. Mezi chybami, které pěstitelé dělají, je tato nejčastější. Před příští zálivkou počkejte, až kořeny vyschnou. Takto je napříště zalévejte – vždy až proschnou. Pokud se nezdá, že kořeny chtějí vyschnout, počkejte, až orchidej odkvete a poté ji přesaďte do nového substrátu. U této příležitosti odstraňte nezdravé kořeny. Nástroj (nůžky) musí být sterilní.

Orchidej a problémy se zálivkou

U orchideje je zálivka specifická v tom, že substrát je příliš řídký, takže květináčem rychle proteče, aniž by z něj rostlina měla užitek. Proto zaléváme tak, že rostlinu v květináči (s děravými otvory dole) namočíme asi na 15 minut ve vodě. Toto děláme jednou za týden nebo podle potřeby. Další možností je zalévat orchidej ledovou kostkou. V tomto případě položte kostku ledu na substrát. Jak se bude postupně rozpouštět, orchidej si vezme přesně tolik, kolik potřebuje.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-root-health-4-tips-you-need-to-know

https://www.maxandmilesplants.com/blog/is-my-orchid-underwatered-how-to-treat-dry-orchid-roots

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!