Kořenová zelenina: s těmito tipy se letos problémům s jejím pěstováním vyhnete!

Mrkev

Pěstování kořenové zeleniny není příliš náročné. Může být ale zrádné v tom, že nevidíte plod, protože ten je pod zemí. I když listy rostliny vypadají dobře, pod zemí může docházet ke skrytému problému, který odhalíte až při sklizni. A to je pozdě. Proto je tolik důležité zajistit pro kořenovou zeleninu správné podmínky pro růst.

Dostatečný prostor

Mrkev, petržel, pastinák i řepa potřebují pro svůj růst dostatek prostoru. Předtím, než je zasadíte, je dobré propracovat půdu do hloubky alespoň 20 cm, aby kořen rostl rovně. Tvrdou půdou se někdy zelenina nedokáže probojovat a zůstane malá. Veškeré kameny a jiné překážky odstraňte, protože omezují růst vaší kořenové zeleniny. Výsledkem je zdeformovaná zelenina. Také myslete na dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami. Například mrkve mají malá semínka, takže je musíme zasít poměrně hustě. O to důležitější bude protrhávání, které zajistí dostatek prostoru.

Brambory

Foto: Pixabay

Půda nemusí být bohatá na dusík

Kořenová zelenina ke svému růstu nepotřebuje dusík, ale spíše draslík a fosfor. Případné hnojení můžete provést nejlépe rok dopředu, nebo alespoň s minimálním předstihem.

Správný výsev semen

Semena vysévejte podle návodu – ani ne příliš mělce, ani hluboko. Je dobré je před setím navlhčit a udržovat je ve vlhkosti až do vyklíčení. Vlhkost půdy vám může pomoci mulčování – například posekanou trávou. Vrstva mulče by neměla být vyšší než 0,5 cm.

Dostatek slunce

Existují druhy kořenové zeleniny, které pro své zelené části potřebují dostatek slunečního záření. Tak jim ho dopřejte. Ačkoli potřebují slunce, některá kořenová zelenina preferuje chladnější teploty. Můžete je zasadit v chladných podzimních dnech – záleží ale na druhu a někdy také na odrůdě.

Pozor na vodu

Pravidelná zálivka je v pořádku, ale půda musí být dobře propustná. Jedině tak nebude stát kořenová zelenina ve vodě. To totiž způsobuje nedostatek kyslíku u kořene a zapříčiňuje vznik houbových a plísňových chorob. Se zálivkou to tedy příliš nepřehánějte a provádějte to častěji. To, že kořeny hnijí, je možné poznat také na listech, které nevypadají zdravě.

Odstraňování plevele

Kořenový systém plevele může utlačovat plody vaší kořenové zeleniny. Nadzemní části plevele zase mohou zastínit listy zeleniny. Navíc plevel soutěží s vašimi rostlinami o vodu a jiné živiny.

Zdroj: https://www.thespruce.com/tips-for-avoiding-root-vegetable-problems-1403358

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!