Zapomeňte na česnek nebo mléko, orchidej uzdraví mnohem obyčejnější věc

Phalaneopsis

Také se vaší orchideji příliš nedaří? Pravděpodobně jde o tu z rodu Phalaenopsis alias hezky česky můrovec. To podle tvaru jejích květů. Nespoléhejte na nejrůznější zázračné rady z internetu a pusťte se do řešení stavu nemocné květiny pěkně od základu.

A co ho tvoří? Samozřejmě kořeny. Právě ty totiž obvykle svou neodbornou péčí zničíme. Buď jim nedopřejeme dostatek světla (díky pěstování orchidejí v atraktivních barevných obalech), anebo je zkrátka přemokříme. Orchideje jsou totiž epifyty, rostou na kmenech stromů a rozhodně se nikdy dlouho nemáčejí ve vodě.

Jak zjistit stav kořenů? Bez přesazení to nepůjde

Pro začátek si tedy pořiďte balení obyčejné kůry, do které orchideje přesadíte. Žádný speciální substrát nepotřebují, kůra jim opravdu bohatě stačí. Vyjměte je z květináče a kořeny pečlivě očistěte. Pokud je to nutné, dobře je opláchněte pod vodou. Tím je zbavíte nečistot a okamžitě zjistíte, jak si vedou po zdravotní stránce.

Orchidej

Foto: Pixabay

Mrtvé kořeny bývají světlejší, lehčí a duté. Všech se okamžitě zbavte, slouží jen jako zásobárna patogenů, které by mohly vašim květinám ublížit. Jakmile máte hotovo, podívejte se také po mechu, který rovněž může bránit kořenům v jejich činnosti. Pokud ho najdete, odstraňte ho.

Připravte si hnojivo pro orchideje z černého čaje

Ovšem ještě předtím, než orchidej přesadíte do nové kůry, byste se měli postarat o to, aby se nově vzniklé rány neinfikovaly. O to se postará černý čaj. Ten obsahuje rovněž nezbytné třísloviny a další prvky, které orchidej ponoukají k růstu.

A jak černý čaj použít? Připravte si slabší nálev tak, že běžnou sklenici od okurek naplníte horkou vodou, do které vložíte jeden čajový sáček. Počkejte 5-10 minut, sáček vyjměte a nechte vodu vychladnout. Kořeny orchideje do něj naložte přes noc a během dne nechte okapat. Totéž zopakujte ještě třikrát. Nakonec ji přesaďte do nové kůry.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-orchideje-kompletni-pruvodce.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)