Jednoduché tipy pro zazimování ibišku bahenního

Ibišek

Máte doma krásný ibišek a neradi byste o něj přišli? Samozřejmě, nicméně bez práce to pochopitelně také nebudete. Mnohdy je třeba ovšem počkat, až ibišek odkvete a bude připraven na zimu. Aktuálně mnohé zahrady ještě jeho krásné květy zdobí. My se konkrétně budeme věnovat ibišku bahennímu. Ten pochází z jihovýchodních oblastí USA a dosáhnout může při vhodné péči, klidně i 2 m výšky. Květy mohou mít přitom velikost až 20 cm. Nenechme se unášet jejich krásou a zaměřme se spíše na samotné zazimování.

Jak vypadá ibišek na podzim?

Podzim je pro ibišek obdobím, kdy postupně začínají uvadat květy a dochází také k usychání a odumírání větví. Tento proces je zcela přirozený, jelikož se daná rostlina ibišku zkrátka připravuje na zimní období. Výhony ibišku se nebojte zastřihnout zhruba 10 cm nad zemí, aby bylo možná přichystat zimní ochrannou vrstvu. Holomrazy totiž dokážou s ibiškem zle zatočit a fakticky ho úplně zničí.

Pozor na promrznutí kořenů

Kořenový systém ibišku nesmí v žádném případě promrznout! Ochránit je ovšem lze vcelku efektivně a nejde o nijak složitý proces. Optimální je navézt nad samotnou sazenici vyšší vrstvu kompostu a udělat čepici z uschlého listí. Nakonec vše zatíží větvemi. Nesmí být však příliš těžké, aby se vše nezatížilo nadměrně. Izolace mnohdy dokáže ochránit nejen rostlinu, ale poskytne také útočiště pro mnohé živočichy. Jednat se může třeba o slunéčka sedmitečná či čmeláky. Někdy se do listí zahrabe i ježek.

V chladných oblastech je třeba být obezřetnější

Ve vyšších polohách je optimální pěstovat ibišek bahenní v poněkud prostornější nádobě. vše by se obešlo i bez ní. S důkladnou ochranou by kořeny nepromrzly, nicméně jaro na horách přichází později a v nádobě lze ibišek dát bez problémů do skleníku. Probudí se rychleji a budete mít jistotu, že nakonec určitě nasadí do květů, což by se jinak stát samozřejmě nemuselo.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.