Hledáte opadavou dřevinu na živý plot? Zkuste trojpuk

Deutzia

Uvažujete o realizaci živého plotu, který by byl hezký, vydržel dlouhou a často ho nenapadali různí škůdci? Pak se nebojte vsadit na opadavé dřeviny. Možná namítnete, že je nezbytné neustále uklízet listí, které nyní na podzim v hojné míře padá, nicméně nejde o nijak hroznou a extrémně náročnou činnost. Opadavý keř se vám navíc v létě odvděčí krásnými kvítky. Typickým příkladem je i trojpuk označovaný též jako Deutzia. Představme si jej tedy podrobněji.

Dřevina pro vyšší i nižší plot

Trojpuk se hodí jak pro vyšší, tak i pro nízké živé ploty. Záleží jen na tom, jakým způsobem jej vysadíme. Pro vyšší variace je optimální vzdálenost mezi rostlinami cca okolo 80 až 100 cm, u nižších zhruba 35 až 50 cm. Výhodou samotné dřeviny je její vzpřímený růst. Charakteristická je také zvonkovitými květy nálevkového charakteru. Květy jsou typicky bílé, případně narůžovělé.

Deutzia

Kultivary pro vyšší a nízké keře

Jestliže chcete mít opravdu vysoký živý plot, a to klidně i od 2,5 do 3 m, vyplatí se D. candidissima REHD s tolik typickými plnými krásně bílými květy. O něco nižší je D. magnifica REHD mající také bílé květy. Velmi rychle roste a kvete už v květnu. Růžovými květy se vyznačuje D. rosea plena REHD. Z odrůd pro nízké ploty je romantická třeba D. kalmiaeflora LEM se světle růžovými květy. D. lemoinei LEM se dorůstá cca 1 m a má bílé květy.

Nenáročná opadavá dřevina

Starat se o trojpuk není nijak náročné. Založit si živý plot můžete fakticky na jakémkoli slunném místě. Půdní podklad nemusí být nijak extra bohatý na živiny. Co se týká zálivky, tu vyžaduje jen v horkých letních měsících, kdy se v půdě udrží minimum vláhy. Snad jedinou práci budete mít pochopitelně se seřezáváním jednotlivých rostliny. U těch starších můžete řezat až u země a dokonale je tímto způsobem omlazovat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.