Řebčíky: Králové okrasných zahrad

Řebčíky

Řebčík neboli lilie biblická patřící do čeledi liliovitých je oblíbený u pěstitelů po celém světě. V dnešním článků si představíme dvě skupiny řebčíků, některé jejich druhy a dáme pár tipů, jak řebčíky vysadit a pěstovat, abyste si mohli užívat jejich krásu.

Který druh vybrat?

Řebčíky se rozdělují do dvou skupin a to na drobnokvěté a císařské. Císařské řebčíky jsou poněkud známější a vyznačují se až jeden a půl metru dlouhými lodyhami, zakončené převislými květy a množstvím listů. Do skupiny císařských patří třeba řebčík královský, který je charakteristický svými oranžovými nebo žlutými květy a výškou až jeden metr.  Drobnokvětá skupina řebčíků naopak nedorůstá výše než 50 cm. Tyto drobnokvěté řebčíky mají malé a svěšené květy s různými barvami i variacemi. Vzhledem připomínají bledule a hodí se k jezírkům nebo do skalniček. U nás se z této skupiny pěstuje nejvíce řebčík kostkovaný, který se pyšní fialovobílými kostkovanými květy.

Řebčík a pěstování

Ideálním obdobím pro výsadbu řebčíku je srpen až září a vysadit je můžete buď ze semen, nebo z cibulí. Když si vyberete nějaký druh řebčíku, zjistěte si nejprve, zda danému kultivaru vyhovuje suchá nebo vlhká zemina v letních teplotách.  Každý druh to má totiž jinak. Pokud si koupíte řebčík, který snáší i suchá léta, vysaďte ho do květináče. V létě ho budete moci přenášet na sušší stanoviště. Ostatní řebčíky můžete vysadit rovnou na záhon a nechat je tam i přes zimu. Od dubna do května řebčíky začnou kvést.

Přezimování a praktické využití

Po odkvětu se objeví hnědá semena, díky nim můžete rostlinu množit. Dalším způsobem množení je oddělení dceřiných cibulí. Na podzim přesuňte řebčíky i s květináči buď od skleníku, nebo do nějaké místnosti, kde mohou zůstat přes zimu. Teplota v takové místnosti by měla dosahovat mezi 10 a 15 °C. Nezapomínejte ani na to, že řebčík musí být umístěn na světle. Ven můžete řebčíky vynadat až v průběhu dubna, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.  Jelikož jsou řebčíky velmi jedovaté, s tím, že nejjedovatější jsou cibule, které šíří velký zápach. Tento zápach vadí nejvíce krtkům, můžete se jich vysazením řebčíků na místa, kde krtci nejvíce vyskytují, snadno zbavit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.